‘Bosna Kasabı’ Mladiç’e müebbet hapis cezası

Soykırım, savaş suçu ve insanlığa karşı suçun da aralarında olduğu 11 ayrı suçtan yargılanan Sırpların ‘Bosna Kasabı’ lakaplı eski komutanlarından Ratko Mladiç hakkında müebbet hapis cezası verildi.
75 yaşındaki eski general, 2011 yılından beri eski Yugosyavya için kurulan Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından tutuklu olarak yargılanıyordu.

Mahkeme Mladiç’in savaş suçlarına iştirak ettiğini belirtirken Srebrenitsa’daki Boşnak nüfusu yok etmeyi amaçladığını da ifade etti.

Bosna savaşı sırasında Sırp askerlerin komutanlığını yapan Mladiç yaklaşık 16 yıl saklandıktan sonra 2011’de Sırbistan’da yakalanmıştı.


Mladiç 1995’te Sırp güçlerince 8 binden fazla Boşnak sivilin öldürüldüğü Srebrenitsa katliamı da dahil 11 suçtan yargılanıyordu.

Mahkeme, üst düzey yetkililerden alt rütbeli askerlere kadar, sivillere karşı işlenen cinayet, köleleştirme, yerinden etme, işkence ve tecavüz gibi geniş çaplı katliamlar hakkında birçok kanıt topladı. 530 gün süren davada, toplam 591 tanık ifadesine başvuruldu, 9 bin 914 kanıt mahkemece kabul edildi.

Yugoslavya’nın dağılması sonrası 1992 ile 1995 yılları arasında yaşanan Bosna Savaşı sırasında Hollanda’nın Lahey kentinde kurulan mahkeme, Mladiç davasının sonlanmasıyla birlikte bu yıl sonunda görevini tamamlayarak kapanacak.

Srebrenitsa katliamının sorumlularından Bosnalı Sırpların siyasi lideri Radovan Karaciç de 40 yıl hapis cezasına çaptırılmış, eski Sırbistan devlet başkanı Slobodan Miloşeviç ise 2006’da Lahey’de yargılanırken hayatını kaybetmişti
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ