Biden’nın ilk talimatı: ABD uçakları Suriye’de İran hedeflerini vurdu

Biden ilk talimatını verdi ve ABD uçakları, Bağdat ile Erbil'deki roketli saldırılarla ilişkili olduğu düşünülen gruplara ait hedefleri vurdu.


ABD uçakları, Suriye’de Ketaib Hizbullah ve Ketaib Seyyid el Şüheda dahil İran’ın desteklediği gruplara ait hedefleri vurdu. Bir savunma yetkilisi, Bağdat ve Erbil’deki roketli saldırılarla ilişkili olduğu düşünülen Suriye’deki bir gruba ait hedefe saldırı düzenlediklerini bildirdi.

Saldırıya ilişkin detay verilmezken, Amerikan medyasında yer alan haberlere göre, ABD Başkanı Joe Biden’ın saldırıya onay verdiği ve bunun tek bir hava saldırısı olduğu öne sürüldü.


İRAN DESTEKLİ GRUPLARA AİT TESİSLER VURULDU

Yine medyada yer alan habere göre, Ketaib Hizbullah ve Ketaib Seyyid el Şüheda dahil İran destekli gruplara ait tesisler vurulduğu öğrenildi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, saldırının IŞİD karşıtı koalisyon ülkeleri ile danışılarak yapıldığını aktardı ve bunun Irak ile Suriye’deki genel durumu tırmandırmamak için orantılı bir şekilde icra edildiğini söyledi.

“BİRÇOK TESİS YOK EDİLDİ”

Kirby, “Başkan Joe Biden’ın talimatı üzere ABD kuvvetleri doğu Suriye’de İran destekli silahlı gruplarca kullanılan bir yapıya hava saldırısı düzenledi” dedi.

Bu saldırının son zamanlarda Irak’ta düzenlenen roketli saldırılara karşılık olduğunu belirten Kirby, “Özellikle de bu saldırı Ketaib Hizbullah ve Ketaib Seyyid el Şüheda dahil İran destekli grupların sınır kontrol noktasında bulunan birçok tesisini yok etti” açıklaması yaptı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ