Biden’dan 17 kararname: Müslüman nüfusa seyahat yasakları kaldırıldı

ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray'daki ilk saatlerinde Covid-19'dan çevreye, göçten diplomasiye birçok alanda kararname imzaladı.


ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray’daki göreve başlar başlamaz 17 kararname imzaladı. Oval Ofis’teki masasına ilk kez oturduğunda, “Yapacağımız bazı şeyler cesur ve kritik olacak. O yüzden başlamak için bugünden iyi zaman yok” diyen Biden’ın imzaladığı kararnamelerden bazıları Donald Trump döneminde alınan kararların geri çevrilmesini hedefliyor. Biden, kararnameyle Müslüman nüfusun çoğunlukta olduğu bazı ülkelere yönelik seyahat yasağını kaldırdı. Bu seyahat yasağı, Trump iktidarının ilk hamlelerindendi.

Trump’ın ABD-Meksika sınırına duvar inşa edebilmesine imkan sağlamak için ilan ettiği acil durum da imzalanan kararname ile sona ererken, Biden’ın imzaladığı ilk kararnamelerden bir diğeri de ülkenin Paris İklim Anlaşması’yla tekrar katılmasıyla ilgili oldu.


İklim değişikliği ile mücadele, Biden ve ekibinin kampanya süreci boyunca öne çıkardığı başlıklardandı.

Biden, Obama’nın 7 yıl değerlendirdikten sonra çevresel nedenlerle Kasım 2015’te reddettiği ancak Donald Trump’ın onayladığı Keystone XL petrol boru hattı projesinin iptaline yönelik kararnameye de imza attı.

Biden, Covid-19 ile mücadele kapsamında federal bina ve topraklarda maske takmayı ve sosyal mesafeyi korumayı zorunlu kıldı. Kararnamelerden biri diğeri de ABD’nin Dünya Sağlık Örgütü’nden çekilmesini durdurdu. Biden yönetimi, ABD’nin DSÖ delegasyonunun başına Dr. Anthony Fauci’nin geçmesine karar verdi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ