Biden, 100 milyon kişiyi etkileyecek yeni Covid-19 önlemlerini açıkladı

ABD artan koronavirüs vakaları sonrası yeni tedbirler alınmaya başlandı. ABD Başkanı Joe Biden, büyük şirketlerdeki işçilerin aşılanmasını veya haftalık testlere tabi tutulmasını gerektiren kapsamlı yeni Covid-19 önlemlerini duyurdu.


Koronavirüsün delta veryantının en etkili olduğu ülkelerin başında gelen ABD’de, artan vaka sayıları sonrası yeni önlemler alındı. Birçok eyaletteki hastaneler, daha bulaşıcı Delta varyantının yayılmasıyla kapasitelerine ulaştı. Bulaş hızını önlemek için ABD Başkanı Joe Biden, 100 milyon kişi etkileyecek yeni tedbirleri duyurdu. Başkan planını açıklarken, “Bu özgürlük ya da kişisel seçimle ilgili değil, kendinizi ve çevrenizdekileri korumakla ilgili” dedi. Geçen yıldan bu yana 650 binden fazla Amerikalı Covid-19 nedeni ile hayatını kaybetti.

YENİ TEDBİRLER İŞ SEKTÖRÜNE GETİRİLDİ


Başkan Biden Perşembe günü Beyaz Saray’da yaptığı konuşmada planını açıkladı. ABD Çalışma Bakanlığı’na, 100 veya daha fazla çalışanı olan tüm özel işletmelerin, aşıyı zorunlu kılmasını veya haftada en az bir kez çalışanlardan negatif bir koronavirüs testi kanıtı talep etmesini istediğini söyledi. Federal yardım alan tesislerdeki yaklaşık 17 milyon sağlık çalışanının da aynı şartlarla karşı karşıya kalacağını açıkladı. Aşılanma kampanyasını hızlandırmak isteyen Biden, büyük işletmelerin işçilere aşı olmaları için ücretli izin verme gerekliliklerinin önümüzdeki haftalarda Mesleki Güvenlik ve Sağlık İdaresi (Osha) tarafından açıklanacağını söyledi.

Yeni kurallara uymayan işletmeler, ihlal başına binlerce dolar para cezasıyla karşı karşıya kalabilir. Beyaz Saray’ın yaklaşık 2,5 milyon hükümet çalışanını etkileyeceğini söylediği ayrı bir federal yetkili, Başkan Biden’ın aşı olmak istemedikleri takdirde hükümet çalışanlarının düzenli testlerden geçmesine izin veren önceki kararının yerini alıyor. Artık baskıyı reddeden işçiler kovulabilir.

ÖĞRENCİLER İÇİN AŞI UYGULAMASI OYLANDI

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre, Amerikalı yetişkinlerin yüzde 64’ü tam olarak aşılanmıştır. Yüzde 75’ten fazlası ilk doz Covid-19 aşısını aldı. Ayrı bir gelişmede Perşembe günü, Los Angeles’taki eğitim yetkilileri, tıbbi veya başka bir muafiyetleri olmadıkça, 12 yaş ve üstü öğrencilerin Ocak ayına kadar okula gitmeleri için aşılanmalarını zorunlu kılmak için oy kullandı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ