Beyaz Saray, ‘azil sürecini’ başlatan Trump-Zelenskiy görüşmesinin detaylarını yayınladı

Beyaz Saray, ABD Başkanı Donald Trump’a yönelik Demokrat Partililerin açtığı azil soruşturmasının merkezindeki telefon görüşmesinin ayrıntılarını yayımlandı.
ABD Başkanı Trump ve Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy arasındaki telefon görüşmesi Trump’a yönelik görevden azledilme soruşturmasının merkezinde bulunuyor.


Konuşmanın yayımlanan transkriptine göre, 21 Nisan’da yapılan ilk telefon görüşmesinde herhangi bir siyasi konunun konuşulmadığı belirtiliyor.

Trump azil sürecinde, eski Başkan Yardımcısı Joe Biden ve oğlu tarafından yolsuzluk iddialarını soruşturması için Zelenskiy’e baskı yaparak gücünü kötüye kullanmakla suçlanıyor.

Yayımlanan dökümde, Trump’ın Zelenskiy’i seçimlerdeki zaferinden dolayı tebrik ettiği, Zelenskiy’in ise Trump’ı göreve başlama töreni için Ukrayna’ya davet ettiği görülüyor.

Biden konusunun hiç açılmadığı görülen dökümde, Trump’ın “Ben de sizi Beyaz Saray’da ağırlamak isterim. Konuşacak çok şeyimiz var ama her halükarda sizin yanınızdayız” sözleri dikkati çekti.

Eski Kiev Büyükelçisi ifade veriyor

Öte yandan azil soruşturması kapsamında çarşamba günü başlayan kamuya açık oturumlar, bugün de devam ediyor. Mayısa kadar ABD’nin Kiev Büyükelçiliği görevini yürüten Marie Yovanovitch, bugün Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesinde düzenlenen kamuya açık oturumda ifade veriyor. Kamuya açık oturumlar, gelecek hafta da devam edecek.

Trump’a yönelik azil soruşturması

ABD Başkanı Trump, Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy ile temmuzda telefon görüşmesi yapmış, görüşmede Zelenskiy’e rakibi Joe Biden ve ailesini soruşturması durumunda ABD’nin ülkesine yardım edeceğini söylediği iddia edilmiş, ABD Kongresi’ndeki Demokratlar da bu iddia üzerine azil soruşturması başlatmıştı.

Trump ise Zelenskiy ile görüşmesinin tamamen usullere uygun olduğunu savunmuş ancak telefon görüşmesinden önce Ukrayna’ya 400 milyon dolarlık askeri ve mali yardımın askıya alındığını açıklaması dikkati çekmişti. Beyaz Saray, görüşmenin dökümünü yayımlamış ve yardımlarla görüşme arasında ilişki olmadığını savunmuştu. Temsilciler Meclisi, önceki hafta yaptığı oylamayla azil soruşturmasının usullerini belirlemiş, kamuya açık oturumların yapılmasını kararlaştırmıştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ