Belarus’ta gazetecilere şiddet, gözaltı ve sınır dışı

Belarus Gazeteciler Cemiyeti’nin açıkladığı rapora göre hileli olduğu gerekçesiyle protesto edilen devlet başkanlığı seçimlerinin yapıldığından bu yana geçen dört günde en az 61 gazeteci polisler tarafından hedef alındı.
Belarus’ta devlet başkanlığı seçimini Aleksandr Lukaşenko’nun kazanmasının ardından protestoları takip eden gazeteciler polislerin hedefi haline geliyor.

Bianet‘in aktardığı habere göre seçimlerde hile yapıldığı gerekçesiyle sokaklara çıkan protestocuları takip eden en az 61 gazeteci 9 Ağustos Pazar gününden bu yana şiddet gördü, gözaltına aldı ve sınır dışı edildi. Bazı gazetecilerden ise haber alınamıyor.

Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) yaptığı açıklamada, Belarus yetkililerinin protestoları takip eden gazetecilere saldırmaktan sorumlu tuttu ve gazetecileri gözaltına almaktan kaçınmaları çağrısı yaptı.


CPJ’nin Avrupa ve Orta Asya program koordinatörü Gulnoza Said yaptığı açıklamada “Belarus yetkilileri gazetecilere saldırmayı bırakmalı ve gazetecilere saldıran polis memurlarının hesap sorulmasını sağlamalı” dedi ve “Gazeteciler, ülke tarihindeki bu önemli anı özgürce ve güvenli bir şekilde haber yapabilmelidir” diye ekledi.

Belarus Gazeteciler Cemiyeti’nin (BAJ) veri tabanına göre sadece Ağustos ayı içerisinde gazetecilere yönelik 74 saldırı gerçekleşti. BAJ ayrıca Telegram kanalları ile popüler blog yazarlarına ve yöneticilerine karşı en az 10 ceza davası açıldığını duyurdu. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ