Belarus’ta 10 binlerce kişi sokağa döküldü! 2’si gazeteci 65 kişi gözaltına alındı

Belarus’un başkenti Minsk’te on binlerce kişi, Lukaşenko karşıtı eylemlerin onuncu haftasında ölüm tehditlerine rağmen sokaklara döküldü.


Rus Interfax haber ajansına göre gösteriye katılım 30 bini geçti. Minsk sokaklarında toplanan binlerce gösterici yürüyüş yapmak istedi. Polis, yürüyüş yapmak isteyen göstericileri engelleyince tansiyon yükseldi. Göstericiler, polise taş ve sopalarla saldırırken, polis ise göz yaşartıcı gaz ve plastik mermi ile karşılık verdi. Çıkan olaylarda çok sayıda kişi gözaltına alındı. Belarus İnsan Hakları İzleme Örgütü, 2’si Polonyalı gazeteci olmak üzere olmak üzere 65’ten fazla kişinin gözaltına alındığını aktardı.
Geçtiğimiz hafta üst düzey bir emniyet yetkilisi, protestoların tekrarlanması durumunda göstericilere yönelik silah kullanabilecekleri tehdidinde bulunmuştu.

Belarus’ta 9 Ağustos’ta düzenlenen seçimlerde Aleksandr Lukaşenko, resmi sonuçlara göre aldığı yüzde 80 oy ile 6. kez cumhurbaşkanı seçilmişti. Seçimde hile yapıldığını belirterek sonuçları kabul etmeyen muhalefet lideri Svetlana Tikhanovskaya, halkı sokağa çıkmaya çağırmıştı.

10 haftadır süren eylemlerde toplamda 13 binden fazla gösterici ve ülkeden çıkmayan tüm muhalefet liderleri gözaltına alındı. Baskılar karşısında Litvanya’ya sığınan Tikhanovskaya ise geçtiğimiz hafta Lukaşenko’ya istifa etmesi için 13 gün süre verdi.

AB, Belarus’ta durumun düzelmemesi halinde Lukaşenko’ya karşı yaptırımlara hazır olduklarını bildirdi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ