Batı ve Orta Afrika’da eğitim krizi: Son 2 yılda 9.272 okul kapandı

Batı ve Orta Afrika’da son bir kaç yılda okullara, öğrencilere ve öğretmenlere yönelik şiddetli saldırı ve tehdit tehditler sonucu 1,9 milyondan fazla Afrikalı öğrenci eğitimlerine ara vermek zorunda kaldı.


 Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’nun (UNICEF) son raporuna göre, Haziran 2019 itibarıyla, iç çatışmalar ve güvenlik sorunlarından dolayı Burkina Faso, Kamerun, Çad, Batı Afrika Cumhuriyeti, Demokratik Kongo, Mali, Nijer ve Nijerya’da 9 bin 272 okul kapandı veya eğitim veremez hale geldi.

UNICEF, eğitimdeki kayıpların 2017 sonu ile kıyaslandığında tam üç katı arttığını duyurdu. UNICEF rakamlarına göre, Kamerun’un kuzeybatı ve güneybatı bölgelerindeki şiddet olayları sonucu toplam 4.400’den fazla okulu kapandı, 600 binden fazla öğrenci eğitimsiz kaldı. Burkina Faso’da ise güvensizlikten dolayı 2 bin’den fazla okul eğitime ara verdi, Mali’de de çatışmalardan dolayı 900’den fazla okul kapatıldı. Burkina Faso, Mali ve Nijer’de kapanan okul sayısı Nisan 2017’de yaklaşık 500 iken, Haziran 2019’da 3000’i aştı. Batı ve Orta Afrika’da sistematik şekilde devam eden çocuklara yönelik şiddet olayları, dünyada, yardıma muhtaç her dört çocuktan birinin bu bölgede yaşamasına yol açtı.


UNICEF’in bölge müdürü Marie-Pierre Poirier ise bölgedeki eğitim krizini şöyle ifade etti “ Batı ve Orta Afrika’da 6-14 yaş arası 40 milyondan fazla çocuk eğitim haklarını kaybetti. Hükümetlerin ve ortaklarının kaliteli eğitim için mevcut seçenekleri çeşitlendirmek için çalışması çok önemlidir” dedi. Kapanan okullar sonucu 44 bin öğretmen işsiz kalırken, eğitimden mahrum kalan çocukların her türlü sömürüye açık hale geldiği, özellikle kız çocuklarının çocuk yaşta evlenme ve hamile kalma riski yaşadığı, insan kaçakçılarının ve terör gruplarının bölgede çocukları kaçırdığı ve zorla silah altına altına aldığı UNICEF’in raporunda yer aldı.

UNICEF Genel Müdür Yardımcısı Charlotte Petri Gornitzka ve UNICEF İyi Niyet Elçisi Muzoon Almellehan geçtiğimiz Ağustos ayında Mali’yi ziyaret etmişler, bölgede artan güvensizlik ve şiddetin çocukların eğitimi ve güvenliği üzerindeki etkisine yerinde tanıklık etmişlerdi. Mali’nin merkezindeki Mopti’deki bir kampı ziyaret eden UNICEF Genel Müdür Yardımcısı Gornitzka,“ Barışın ve refahın temeli olan eğitime yönelik kasıtlı saldırılar ve devam eden tehditler çocuklar, aileler ve bölge toplulukları üzerinde karanlık bir gölge yarattı” dedi. Kampta, UNICEF destekli güvenli bir eğitim merkezinde küçük çocuklarla tanıştığını ifade eden Gornitzka, eğitimin Afrikalı çocuklar ve aileleri için ne kadar hayati olduğunu hissetme imkanım oldu demişti.

Batı ve Orta Afrika’da sadece bu yıl okullara 200’den fazla saldırı gerçekleşti. Bati Afrika’da 2014’yılında patlat veren Ebola virüsünden dolayı Liberya, Sierra Leone ve Gine’de 10 bin’den fazla okul kapanmıştı. Bölgede yüzbinlerce öğrencinin bir daha eğitime başlayamamıştı.

Kaynak: Tr724
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ