Baskına uğrayan gazeteye destek için okurlar geceden sıraya girdi

Medya patronu Jimmy Lai’nin tutuklanmasına Hong Konglular Lai’nin sahibi olduğu Apple Daily gazetesini alarak tepki gösterdi.
Mong Kok semtinde insanlar gazetenin ilk nüshalarını almak için gece saat 2’de sıraya girdi. Sırada bekleyenlerden 45 yaşındaki Kim Yau ”Polis dün basın özgürlüğüne vahşi bir müdahalede bulundu. Vicdan sahibi tüm Hong Kongluların Apple Daily’yi desteklemesi gerekiyor. Apple Daily’yi destekleyin!” dedi.

Gazeteye bir destek de borsadaki hisse sahiplerinden geldi. Demokrasi savunucusu kurumlar tarafından yapılan gazeteye sahip çıkma çağrısı sonrasında Apple Daily’nin ana şirketi Next Digital’in borsa hisseleri cuma gününe oranla yüzde 2 binden fazla değer kazandı.

DW’nin aktardığı haberde, bugünkü baskısında “Apple Daily mücadeleye devam etmek zorunda” manşetini atan gazete dün bürolarına yapılan baskın, gözaltı ve tutuklamalara geniş yer verdi. Gazetenin konuyla ilgili baş makalesinde “Dün Apple Daily’nin en karanlık günü değil, zira dün yaşananları bizi sindirmek için taciz, baskı ve tutuklamalar takip edecek” denildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ