Bağdat'ta halk sokağa çıktı, reform ve yolsuzlukların önlenmesini istedi

Günlerdir protestoların eksik olmadığı Irak'tan halk yeniden sokaklarda. Başkent Bağdat’ta, “Milyonların Protestosu” başladı.
Sadr Hareketi’nin lideri Mukteda es Sadr’ın çağrısı üzerine Tahrir Meydanı’nda (Özgürlük Meydanı) protesto gösterisi düzenlendi.


Irak meclisi Sadr Grubu milletvekili Riyaz Hali Muftin, “Sadr’ın mesajı Kürt, Arap, Hristiyan, Müslüman, Sünni ve Şii tüm Irak halklarınadır. Irak’ın toprak bütünlüğü ve birliğimizi engelleyen tüm olumsuzluklar içindir. Bize göre, dış devletler, Irak’a baskı yaparak herşeyin kötüye gitmesine neden oluyor” dedi.

Riyaz Hali Muftin gösterinin ayrıca, reformu destekleme ve yolsuzlukların engellenmesi için hükümetin yeni yollar bulması amacıyla yapıldığını söyledi.

Irak bayrağı dışında hiçbir bayrak ve flamaya izin verilmeyen gösteride silah ve şiddete başvurulmaması uyarısında bulunuldu.

Bağdat'ta hükümet binalarının bulunduğu Yeşil Bölge'deki güvenlik önlemleri en üst düzeye çıkarıldı ve bölgede çok sayıda askerin nöbet tuttu.

Gösterilere çok sayıda kadın da katıldı.

Rudaw'ın aktardığına göre, Heşdi Şabi’ye bağlı Asayib Ehlil- Hak Hareketi lideri Kays Hazeli dün yaptığı basın açıklamasında, beklenen geniş çaplı gösteriler kanalıyla Bağdat’ta kaos ortamı yaratılmak istendiği ve bu gerçekleşirse ölümlerin artacağı uyarısında bulundu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ