'Bağdadi Ailesi hakkındaki bu bilgi, kamuoyundan niye saklanıyor?'

Bağdadi Ailesi'ne yönelik operasyonlar devam ederken gözaltı ve tutuklamalara her gün yenileri ekleniyor.


IŞİD’in lideri Ebubekir el Bağdadi’nin, Amerikan Özel Kuvvetleri tarafından Türkiye'nin gözlem noktalarının bulunduğu İdlib'de öldürülmesi sonrası gözlerin çevrildiği Türkiye, bir anda terör örgütü liderinin eşinden ablasına kadar çok sayıda akrabasının tutuklandığını duyurdu.

Sözcü yazarı Can Ataklı da, "Bağdadi’nin öldürüldüğü bölge, Astana zirvesinde alınan kararlar gereği Türkiye’nin denetimindeki güvenlik bölgesi olarak kabul edilmişti. Yani bu bölgede olan bitenden Türkiye sorumluydu" hatırlatması yapıyor ve "Bağdadi Ailesi'ne ne oldu?" sorusu üzerinden gelişmeleri ele aldı.


"Ancak kısa bir süre sonra anlaşıldı ki 'Bağdadi’nin hanımı' çocukları ve bazı yakınları, bir operasyonla ele geçirilmemişti" diyen Ataklı, "Bu kişiler bir buçuk yılı aşkın süredir Türkiye’deydi. Yapılan açıklamalardan çıkardığımız sonuca göre Bağdadi, “güvenli olmaları için ailesini Türkiye’ye göndermişti” ve bu süre zarfında misafir gibi olmuşlardı" ifadesini kullanıyor.

Konunun çok önemli olduğunu vurgulayan Ataklı, şu sorulara cevap arıyor:

"Dünyanın en kanlı katilinin karısı hangi sıfatla Türkiye’de bulunuyor. Bu kadının ve ailenin diğer fertlerinin karıştığı suçlar var mı, yok mu bilmiyoruz. Saray iktidarı tam bir buçuk yıldır misafir ettiği bu aileyi neden gizledi bugüne kadar?

Bağdadi öldürüldükten sonra niye açıklama yapıldı?

Bu kadın ve ailenin diğer fertleri nerede, hangi şartlar altında tutuluyor?

Bu kişiler sığınmacı mı, yoksa suç işlemiş kişiler olarak gözaltında mı tutuluyor?

Sonuç olarak, bu iktidar pek çok konuda olduğu gibi böylesi hassas bir konuda da kendi başına hareket etmekten hiç çekinmiyor besbelli.

Buna da ‘devlet sırrı, devletin gizli olması gereken bilgileri’ muamelesi yapmaya çalışıyor.

Eğer öyleyse bu ailenin elimizde olduğu, öncelikle Başkan Trump’a yönelik bir açıklamayla niye bildirildi?

Bu açıklama yapıldıktan sonra diğer bilgiler neden saklanıyor?

Artık devletin gizli bilgisi olmak sıfatını yitirmiş bu bilgi, kamuoyundan niye saklanıyor?"

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ