Avrupa’da 5-11 yaş grubu için BioNTech aşısına onay çıktı

AB ülkelerinde yeni dalgalarla koronavirüs vaka sayıları artarken, Avrupa İlaç Ajansı 5-11 yaş grubunda olan çocuklara BioNTech/Pfizer aşısının uygulanmasını onayladı. Onay ile beraber milyonlarcaçocuğun aşı olması için yol açılmış oldu.


DW’nin aktardığı habere göre, EMA, BioNTech/Pfizer’in geliştirdiği Comirnaty isimli aşının 10 mikrogramlık iki doz olarak kolun üst bölgesine uygulanmasını tavsiye etti. Yetişkinlere verilen doz 30 mikrogram seviyesinde.

EMA  açıklamasında “Comirnaty’nin 5-11 yaş arası çocuklarda faydası risklerine daha ağır basıyor, özellikle de Covid-19’u ağır geçirme riski olanlarda” ifadeleri yer aldı.


Pfizer ve BioNTech aşılarının, yapılan klinik deneylere göre 5-11 yaş grubu çocuklarda 90,7 etkinlik gösterdiği bildiriliyor.

AB Komisyonu onaylayacak

EMA’nın aldığı kararın yürürlüğe girmesi için Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından da onaylanması gerekiyor, ancak daha önceki uygulamarın ışığında bu adımın bir formaliteden ibaret olduğu belirtiliyor. Almanya özelinde ise herhangi bir aşının uygulanabilmesi için, aşının ruhsat almasının yanı sıra, o aşının Almanya Daimi Aşı Komisyonu’nca (Stiko) uygun görülmesine de dikkat ediliyor.

EMA, BioNTech/Pfizer’in aşısının 12-17 yaş grubuna uygulanmasına da Mayıs ayında izin vermişti.

Avrupa ülkelerinin çocuklara aşıyı ne zaman uygulamaya başlayacağı henüz belli değil. Bu hafta Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn düşük dozlu çocuk aşılarının 20 Aralık’ta teslimatlarının başlayacağını açıklamıştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ