​Avrupa Birliği tartışmalı yeni telif yasasını kabul etti

Avrupa Birliği ülkeleri tartışma yaratan yeni telif yasasını pazartesi günü yapılan oylamada oy çokluğuyla kabul etti. Almanya da yasa lehine oy veren ülkeler arasında.


Yasanın ulusal düzeyde yürürlüğe girmesi için AB ülkelerinin önünde iki yıllık bir süre bulunuyor.

Yeni yasayla AB’nin eskimiş telif yasasının dijital çağın gereklerine uyumlu hale getirilmesi ve eser sahiplerinin internet ortamındaki içeriklerinin daha iyi ücretlendirilmesi hedefleniyor.


Buna göre Google gibi internet platformlarının arama sonuçlarında haberleri yayınlayabilmek için içerik üreticilerinden ücret karşılığında lisans alması gerekecek. YouTube başta olmak üzere video paylaşım platformlarının fikri mülkiyet haklarına aykırı içerikleri hızla kaldırması ve içerik sağlayanlara daha fazla ödeme yapması sağlanacak.

Google, Facebook ve Twitter tarzı dijital platformlar, çeşitli tedbirlerle kullanıcıların telif hakları yasalarıyla korunan ürünleri yüklemelerini engelleyecek. Esprili biçimde değiştirilerek internet üzerinden yayılan video, fotoğraf ve hareketli resimlere ise izin verilecek. 

Düzenlemenin AB'nin resmi gazetesinde yayınlanmasının ardından üye ülkelerin iki yıl içinde yeni kuralları uygulamaya başlaması gerekiyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ