Astana görüşmelerinden ne çıkacak?

Rus basının gündemi, Moskova-Tahran ve Ankara öncülüğünde Astana'da yapılacak Suriye görüşmeleri. Uzmanlar Suriye muhalefetini kontrol altında tutan Türkiye'nin görüşmelere katılımına olumlu yaklaşıyor.
Kazakistan'ın ev sahipliğinde Astana'da yapılacak Suriye görüşmelerinden sonra, Erdoğan-Esed arasındaki buzların erimesi bekleniyor. Rus tarafı, Türkiye'nin ve Suriye muhalefetinden temsilcilerin görüşmelere katılmasına olumlu yaklaşırken, uzmanlar Türkiye'den giden savaşçı, silah ve mühimmat akışının da engellenebileceği görüşünde. 

Rus Nezavisimaya Gazetesi'nde yayımlanan İgor Subbotin imzalı makalede "Moskova, Tahran ve Ankara, Suriye'de barışın garantörü olacak" başlığıyla Astana'da yapılacak görüşmelere değinildi. 

Makalede, üç ülkenin çözüm konusunda garantör olmasının önemine vurgu yapıldı. Türkiye'nin Suriye muhalefetini kontrol altında tutmasından dolayı görüşmelere katılması olumlu olarak görüldü. 


Makalede şu ifadelere yer verildi:

2017 yılının başında Kazakistan'da Suriye krizinin çözümü için çok taraflı görüşmeler yapılacak. Görüşmelerde Rusya, İran ve Türkiy'nin yanı sıra Şam ve Suriye muhalefetinin temsilcileri bulunacak. 

İnterfax'ın aktardığına göre, Kazakistan'daki görüşme Ocak ayının ikinci yarısından önce gerçekleşecek ve Şam ile Suriye muhalefeti arasındaki anlaşmanın ana hatları belirlenecek. Yine ajansın elde ettiği bilgilere göre Türkiye ve İran, olası bu anlaşmanın garantörü olarak hareket edecek. Ayrıca Türkiye'nin organize ettiği Suriye silahlı muhalefetinin de toplantıya katılımı ayrıca önem arz ediyor. 

Uzmanlar, Kazakistan'da yapılacak Suriye görüşmelerinin durumun çözümünde atılacak önemi bir adım olarak görüyor.

Dünya Ekonomisi ve Uluslararası İlişkiler Enstitüsü araştırmacısı Viktor Raevskiy'e göre, Suriye'deki savaşa gerçekten karışmış ve genel durumun gelişimini etkileyecek güçlerin katılacak olması önemli:

"Türkiyesiz, muhalefet probleminin çözümü oldukça karışık görünüyor. Amerikalılar kendilerini Suriye muhalefetine etki eden bir taraf olarak gösterdiler. Ancak onlarla yapılan görüşmelerden hiçbir şey çıkmadı. Onlar sürekli konu değiştirerek, kendi tekliflerini reddederek süreci tıkadı. Türkiye ise Özgür Suriye Ordusu'nu kontrol ediyor. Tüm Suriye muhalefeti Türkiye toplanma girişimleri yapmıştı. Evet onlar başarısız oldu ama Türkiye'nin onlarla ilişki içerisinde olduğu bir gerçek. Türkiye'nin katılımı Suriye muhalefetinin en sert taraflarının yumuşamasını sağlayacak. Ayrıca en önemli şey bu savaşçılara silah ve mühimmat akışı Tükiye'den yapıldı. Türkiye ve Arap topraklarından gelen gönüllü savaşçıların katılımlarını durdurmak da önemli."

Şarkiyat Enstitüsü Uzman Araştırmacısı Vladimir Sotnikov ise, üç ülkenin Suriye krizinin barışçıl yollardan çözümü için düğmeye bastıklarını düşünüyor:

"Şu anda hiç kimse Beşşar Esed'in en kısa sürede gitmesi gerektiğini düşünmüyor. Bu mesele gündemden çıkarıldı. Sadece siyasi süreci yeniden başlatmak gündemde. Üç ülkenin kendine garantör rolü biçmesi diğer batılı müttefiklerimizi çekmek için bir şans." 


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ