Arnavutluk’ta artçı sarsıntılar devam ediyor, ölü sayısı 30’a yükseldi

Arnavutluk’ta meydana gelen depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 30’a yükselirken artçı depremlerin sayısı 250’yi geçti.


Arnavutluk’ta Salı günü meydana gelen 6,4 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 30’a yükseldi. Arama kurtarma ekiplerinin, Çarşamba günü üç kişinin daha cansız bedenine ulaştıkları kaydedildi.

Ulusal yas ilan edilen ülkede enkaz altında kalanları kurtarmak için zamana karşı yarışan ekipler, Türkiye ve Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden gelen yaklaşık 200 uzman ve arama köpeğinden oluşuyor. Arnavutluk Savunma Bakanlığı, arama kurtarma ekiplerinin dün enkaz altından 46 kişiyi kurtarmayı başardığını açıkladı.


ULUSAL YAS VE OLAĞANÜSTÜ HAL

Bu arada Arnavutluk’un yanı sıra, komşu ülke Kosova’da da dayanışma amacı ile ulusal yas ilan edildi. Avrupa’nın en yoksul ülkelerinden biri olan Arnavutluk’u vuran depremin ardından, Çarşamba günü akşam saatlerine kadar en az 250 artçı deprem kaydedildiği, bunlardan ikisinin şiddetinin 5.0’ın üzerinde olduğu açıklandı.

Arnavutluk’un Adriyatik Denizi kıyısındaki tatil beldelerinden Draç’ta deprem sonucu çöken 27 binanın enkazından da şu ana dek 12 kişinin cesedi çıkarılmış durumda. Birçok kentte olduğu gibi Draç’ta da halk geceyi kurulan çadır kentlerde ve futbol sahalarında oluşturulan geçici konaklama alanlarında geçirmeye hazırlanıyor.

Draç ve Thumane gibi depremde büyük zarar gören merkezlerde 30 günlük olağanüstü hal ilan edildi. Afrika ve Avrasya tektonik plakaları ile mikro Adriyatik plakasının birbirlerine temas ettiği noktada yer alan Balkan ülkelerinde sık sık depremler meydana geliyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ