'Arabistan, Hariri'nin yerine kardeşini istiyor'

Lübnan'lı kaynaklar, Başbakan Saad Hariri’nin Suudi Arabistan’da zorla tutulduğunu ve yerine kardeşi Baha’nın getirilmeye çalışıldığını iddia etti. İddiaya cevaben resmi bir açıklama yapılmadı.
Lübnan Başbakanı Saad Hariri’ye ilişkin yeni bir iddia ortaya atıldı. Reuters haber ajansına konuşan Lübnanlı kaynaklar, 4 Kasım’da Suudi Arabistan’da istifasını açıklayan Lübnan Başbakanı Saad Hariri’nin Suudi Arabistan’da alıkonulduğunu öne sürdü. Reuters’ın haberine göre, Riyad yönetimi başbakan olmak için anayasaya göre Sünni olmanın zorunlu olduğu Lübnan’da Hariri’nin kardeşi Baha’yı iktidara getirmek istiyor.

Kaynaklar, Suudi Arabistan’ın Hariri ailesini çağırarak Baha’ya bağlılıklarını açıklamasını istediğini öne sürdü. Ancak Suudi Arabistan’da zengin olan ve hâlâ önemli malvarlığı bulunan aile, Saad yerine Baha’nın geçmesini kabul etmedi.

NETLİK KAZANMADI


Cumhurbaşkanlığı Ofisi’nden yapılan yazılı açıklamada, başbakanlık görevinden istifa eden Saad Hariri’nin tutum ve hareketlerinin, Suudi Arabistan’da yaşadığı şüpheli ve gizemli durumun bir sonucu olduğu belirtildi.

Hariri’nin istifanın arkasında yatan nedenlerin henüz netlik kazanmadığı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi: “Lübnan’ın Başbakanı uluslararası anlaşmalara zıt hareket edemez. Hariri’nin tutum ve hareketleri, Suudi Arabistan’da yaşadığı şüpheli ve gizemli durumun bir sonucudur. Suudi Arabistan, Hariri’nin hangi sebeplerden dolayı Lübnan’a dönmediğini açıklamalıdır.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ