AP: Seçime müdahalenin Türkiye açısından sonuçları olur

AB Türkiye Raportörü Kati Piri: Türkiye makamları belediye başkanlarını görevlerinden keyfi bir şekilde almaya başlarlarsa veya muhalefet partilerinin elde ettiği seçim sonuçlarını tanımazsa, bunun AB ile Türkiye ilişkileri açısından sonuçları olur.
Sosyalistler & Demokratlar Grubu Parlamenteri ve AB Türkiye Raportörü Kati Piri, 31 Mart yerel seçim sonuçlarıyla ilgili yaşanan tartışmalar hakkında grubu adına yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

‘SEÇİLEN TÜM BELEDİYE BAŞKANLARINA MAZBATALARI VERİLSİN’ 

“Seçim sonuçları sadece arzu edilen aday kazandığında tanınıyormuş gibi görünüyor. Yalnızca muhalefet partisi CHP’nin adayının İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanması iktidardaki AKP tarafından sorgulanmıyor, şimdi de seçilmiş HDP’li belediye başkanları mazbatalarından mahrum bırakılarak seçimlerde ikinci olan başka partiden adaya belediye başkanlığı veriliyor. Yüksek Seçim Kurulu’nun bu kişileri en başta aday olarak kabul edip ve daha sonra seçildiklerinde ise yerlerine başka parti adayını seçmesi nasıl mümkün olur? Bu, demokrasi ve seçim sonuçlarına saygı duymaktan çok uzak bir durum. S&D Grubu, seçilen tüm belediye başkanlarına mazbatalarının verilmesini talep ediyor.


AB-TÜRKİYE İLİŞKİLERİ AÇISINDAN SONUÇLARI OLUR

Geçtiğimiz ay Avrupa Parlamentosu, hukukun üstünlüğünde görülen gerileme nedeniyle Türkiye ile katılım müzakerelerinin resmi olarak askıya alınmasını öngören bir kararı kabul etti. Birden fazla partinin ülkenin her yerinde belediye kazanabildiği bu yerel seçimlerin ilk sonuçları, Türkiye demokrasisinin hâlâ hayatta olduğunu göstermişti ki bundan mutlu olmuştuk. Ancak Türkiye makamları belediye başkanlarını görevlerinden keyfi bir şekilde almaya başlarlarsa veya muhalefet partilerinin elde ettiği seçim sonuçlarını tanımazsa, bunun AB ile Türkiye arasındaki gelecekteki ilişkiler açısından sonuçları olur.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ