AP Raportörü Piri: Yeni fasıllar açılmayacak

AP Türkiye Raportörü Kati Piri, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın AB’ye yönelik sözleri üzerine yeni bir faslın açılmasının “kesinlikle söz konusu olmadığını” söyledi.
Deutsche Welle’nin yansıttığı habere göre Piri, konuya dair Almanya’da yayımlanan Die Welt’e konuştu.

Avrupa Birliği’nin (AB) üyelik konusunda hiçbir ülkenin şantajına boyun eğmeyeceğini, bunun Türkiye için de geçerli olduğunu söyleyen Piri, “AB’ye girmek isteyen, kriterleri yerine getirmek zorunda. Ama Türkiye’de bunu hiç göremiyorum. Bu yüzden müzakerelerin kesilmesi gerekiyor” dedi.

ALMANYA DIŞİŞLERİ BAKANI’NA ELEŞTİRİ


Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’i de eleştiren Piri, Gabriel’in Ankara’ya yönelik politikasını değiştirmesini istedi. “Gabriel Türkiye ile üyelik müzakerelerinin kesilmesine direnişiyle, Avrupa Birliği’nin inandırıcılığını tehlikeye sokuyor ve Türk vatandaşlarının anayasa reformuna Hayır diyen yarısının görüşünü hiçe sayıyor” diyen Hollandalı raportör, Türkiye ile ortak değerler üzerine kurulu olmayan bir iş birliğinin ülkedeki demokratik güçlere yardımcı olacağına inanmadığını kaydetti. Piri, Gabriel’e istinaden “İnsan haklarının ihlallerine sesini çıkarmayan, Avrupa karşıtlarının da ekmeğine yağ sürer” ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN: FASILLARI AÇMAZSANIZ GÜLE GÜLE

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün “Avrupa Birliği’nin müzakereler için yeni fasıllar açmak dışında bir seçeneği yok. Açmazsanız da güle güle” demişti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 24-25 Mayıs’ta Brüksel’de yapılacak NATO zirvesi sonrasında Türkiye ile AB arasında bir büyük zirve düzenlenmesi için hazırlıkların yapıldığını açıklamıştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ