AP Başkanından Türkiye'ye AGİT çıkışı!

AGİT, Türkiye’deki ‘partili cumhurbaşkanlığı’ referandumunun eşit koşullarda yapılmadığını belirterek, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) şeffaf davranmadığını açıklamıştı.
Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Antonio Tajani, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) referandumda ‘hak ihlalleri’ yapıldığına ilişkin bir raporundaki suçlamaların kesinleşmesi halinde, 26 Nisan’daki oturumlarında Türkiye üzerine tartışmaya hazır olduklarını söyledi.

AGİT, Türkiye’deki ‘partili cumhurbaşkanlığı’ referandumunun eşit koşullarda yapılmadığını belirterek, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) şeffaf davranmadığını açıklamıştı.

Heyetin bugün basın toplantısı düzenleyerek duyurduğu raporda, YSK’nın aldığı, mühürsüz zarf ve pusulaların da geçerli sayılacağına yönelik kararın seçim güvenliğinin altını oyduğu ve yasalarla çeliştiği görüşüne yer verilmişti.


Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın rapora yanıtı “Haddinizi bilin. Sizin hazırlayacağınız siyasi içerikli raporları biz ne görürüz, ne duyarız, ne biliriz” olmuştu.

‘Tartışmaya hazırız’

DHA’nın aktardığına göre, İtalyan La Repubblica gazetesine konuşan Tajani, referandumu değerlendirdi.

Nihai raporunu bekledikleri AGİT’in ön raporunun ‘endişe verici’ olduğunu ve bu bulguların kesinleşmesi halinde Türkiye ve Erdoğan’a ‘sert bir mesaj’ vermek zorunda kalacaklarını söyleyen AP başkanı, şöyle devam etti: “Ön rapordaki suçlamaların kesinleşmesi halinde AP, 26 Nisan’daki oturumda Türkiye üzerine tartışmaya hazırdır.”

Erdoğan gerekirse bir oylama da onun için yapılacağını söylediği ‘idam cezası’nın kabulü halinde Türkiye’nin kendini tamamen ‘Avrupa perspektifi’nin dışına atacağını aktaran Tajani, Türkiye ve AB arasındaki ilişkilerin daha da kötüye gitmemesini dileyerek, “Sadece diyalog sayesinde, bu ülkede otoriterliğe sürüklenme ve azınlıklar ile muhalefetin ezilmesini önleyebiliriz” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ