Angela Merkel'e yeni görev mi?

Federal Almanya Başbakanı Angela Merkel, 2021 yılında siyasete veda edecek. Peki, siyasi kariyerine Avrupa Birliği'nin (AB) başşehri Brüksel'de devam edebilir mi? AB Komisyonu Başkanı Juncker'e göre Merkel son derece vasıflı.AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Alman Funke Medya Grubu'na verdiği mülakatta, Federal Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Avrupa Birliği'nde (AB) üst düzey bir görev üstlenmek için "son derece vasıflı" olduğunu söyledi. 


JUNCKER: MERKEL BİR ANDA ORTADAN KAYBOLMAMALI

Juncker, 2021'de görev süresi sona erecek olan Merkel'in bir anda ortadan kaybolmasını hayal edemeyeceğini belirtti. 

2019 yılı ekim ayında koltuğunu bırakacak olan Juncker, Merkel'i, "Sadece saygı duyulan bir insan değil, ayrıca tam ve cana yakın bir sanat eseri." sözleri ile methetti.

AB Komisyonu Başkanı Juncker (sağda), Merkel'in kendisinin halefi olabileceğini söyledi.

2005 YILINDAN BERİ BAŞBAKAN

2005 yılında Almanya'da Başbakanlığı üstlenen Merkel, ekonomik kriz ve siyasi çalkantıların yaşandığı bir dönemde Avrupa politikalarına yön vererek Avrupa'nın en güçlü lideri konumuna gelmişti.
18 yıl yürüttüğü Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisinin liderliğinden geçen yıl ayrılma kararı alan Merkel, 2021 yılından sonra siyasi bir görev üstlenmeyeceğini açıklamıştı. 
Merkel'in ardından parti liderliğini üstlenen Annegret Kramp-Karrenbauer'in başbakanlık için yarışan isimler arasında yer alması bekleniyor.

"TARİHÇİLER 'ELİNDEN GELENİN EN İYİSİNİ YAPTI' DİYE YAZSIN"

Tarihçilerin kendi başkanlığı hakkında ne yazmasını isteyeceği konusunda ise Juncker, "Elinden gelenin en iyisini yaptı. Ayrıca 'bazı şeyleri yoluna koydu' tespitini ilave etmek de fena olmaz." dedi.
Juncker, AB Komisyonu Başkanlığı görevinden 31 Ekim'de ayrılacak. Lüksemburg'un eski başbakanı olan Juncker bu göreve 2014 yılında atanmıştı. 

MERKEL'İN DESTEĞİ İLE SEÇİLMİŞTİ

Juncker'i AB Komisyonu Başkanlığı'na Merkel'in partisinin de yer aldığı Avrupa Parlamentosu'ndaki Avrupa Halk Partisi adlı Hristiyan Demokrat grup aday göstermişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ