Almanya’da koronavirüs kısıtlamaları 10 Ocak’a kadar uzatıldı

Koronavirüsle mücadelede hedefledikleri vaka rakamlarından uzakta olduklarını belirten Merkel, kısıtlamaları 10 Ocak'a kadar uzattıklarını duyurdu.


Koronavirüsle mücadelede hedefledikleri vaka rakamlarından uzakta olduklarını belirten Almanya Başbakanı Merkel, kısıtlamaları 10 Ocak’a kadar uzattıklarını duyurdu.

Merkel, eyalet başbakanlarıyla video konferans yöntemiyle gerçekleştirdiği toplantı sonrası yaptığı açıklamada, “Eyalet yönetimleriyle Covid-19 kısıtlamalarını 10 Ocak’a kadar uzatma kararı aldık. Prensip olarak şu ana kadar kısıtlamalarda ne geçerliyse bunlar devam edecek” diye belirtti.


Merkel, koroanvirüsle mücadelede hedefledikleri vaka rakamlarından uzakta olduklarını ve virüse bağlı ölümlerin hala yüksek olduğuna dikkati çekti.

10 OCAK’A KADAR GEÇERLİ OLACAK KISITLAMALAR

Almanya’da 10 Ocak’a kadar geçerli olacak kısıtlamalar ise şöyle:

-Sinema, opera ve konser salonları kapalı olacak, spor salonları, yüzme havuzları, eğlence alanları, masaj ve kozmetik salonları hizmet vermeyecek.

-Restoran, bar ve birahaneler kapalı kalacak ancak restoranlar paket servisi yapılabilecek.

-Üniversiteler uzaktan eğitim verecek, okullar ve kreşler açık kalacak ancak yüksek sayıda Covid-19 vakası olan bölgelerde, yerel yetkililer ek tedbirler alabilecek.

-En fazla iki hanenin bir araya gelmesine izin verilecek ancak toplanan kişilerin sayısı 5’i geçmeyecek. 14 yaş altı çocuklar, sınırlandırma kapsamına girmeyecek.

-Mağazalar, 10 metrekareye 1 kişi alacak şekilde müşteri kabul edebilecek. 800 metrekareden büyük mağazalarda ise 20 metrekareye bir müşteri alınacak.

ALMANYA’DA SON DURUM

Almanya’da pandemi sürecini takip etmekle resmi olarak görevli Robert Koch Enstitüsü verilerine göre ülkede 2 Aralık’ta 22 bin 46 yeni vaka tespit edildi, 479 kişi de hayatını kaybetti. Ülkedeki toplam can kaybı sayısı ise 17 bin 602’ye yükselirken, toplam vaka sayısı ise 1 milyon 106 bin 789’a ulaştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ