Almanya İncirlik krizini ABD'ye iletti

Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel, İncirlik'i ABD'de gündeme getirdi: ABD devreye girsin.
Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Türkiye ile uzun süredir devam eden İncirlik krizini, ABD temasları sırasında gündeme taşıdı. Gabriel, ABD’li mevkidaşı Rex Tillerson ile yaptığı görüşmede, Türk hükümetinin İncirlik Üssü’nün ziyaret edilmesine izin vermesi konusunda ABD’den destek istedi.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, çarşamba günü ABD’yi ziyaret eden Alman Bakan, Tillerson ile bir saate yakın yaptığı görüşmede Ankara-Berlin hattındaki İncirlik Üssü gerilimini de görüştü. Gabriel görüşmenin ardından, “Amerikalıların da, şimdikinden farklı ilişkilerimiz olması için Türk tarafıyla konuşacak imkânları kullanacağı görüşündeyim” diyerek, ABD’den konuya dair destek istediğini ifade etti.

Gabriel ayrıca, böylesi konularda baskı altına alınamaması gerektiğini belirttiği NATO ortakları Almanya ile Türkiye arasında, ‘diğerlerinden farklı’ ilişkiler yürütülmesi gerektiğini söyledi.


Türkiye’nin Alman vekillerin ziyaretine ikinci kez izin vermemesi sonrası Almanya’da tüm partilerden siyasiler arasında, İncirlik’teki Alman askerlerin farklı bir üsse kaydırılmasına yönelik sesler yükselmeye devam ediyor. Ankara ile yaşanan son ‘İncirlik’ krizinin ardından Federal Hükümet, farklı üs arayışında olduğunu ve alternatif olarak Ürdün’deki üssün değerlendirildiğini açıklamıştı. (Kaynak: Deutsche Welle Türkçe)
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ