Almanya, Berlin’deki Çeçen komutan cinayetinden Kremlin’i sorumlu tuttu

Alman Federal Başsavcılığı, geçen yıl Berlin’de bir Gürcistan vatandaşının öldürülmesiyle ilgili olarak Rus hükümetini cinayet emri vermekle suçladı. Dışişleri Bakanı Maas da Rusya’ya karşı sert bir açıklama yaptı.
Geçen yılın Ağustos ayında Berlin’deki Kleiner Tiergarten adlı bir parkta 40 yaşında Çeçen kökenli Selimhan Hangoşvili adlı bir Gürcistan vatandaşının kafasına kurşun sıkılarak öldürülmesiyle ilgili dava açıldı.

Almanya Federal Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, hakkında dava açılan Rus vatandaşı Vadim K.’nın cinayet emrini Rus hükümetinden aldığı savunuluyor.

Federal savcılar cinayet emrini “Rusya Federasyonu merkezi hükümetinin kurumlarının verdiğini” iddia etti.


Rusya daha önce bu cinayete karıştığı iddialarını “tamamen temelsiz” diye reddetmiş ve ilgilerinin olmadığını savunmuştu.

O dönem Tornike Kavtaraşvili adıyla yaşayan Selimhan Hangoşvili, Berlin’deki Kleiner Tiergarten Parkı’nda, gündüz saatlerinde vurulmuştu.

40 yaşındaki Gürcü vatandaşı, eski bir Çeçen komutanıydı.

“HÜKUMETTEN VUR EMRİNİ ALDI”
İddianamede Vadim K.’nın para veya “siyasi bir rakibi öldürme” arzusunu paylaştığı için “hükümetten vur emrini aldığı” belirtildi.

Savcılar Vadim K’nın geçen yıl Ağustos ayında, Moskova’dan Paris’e, oradan da Varşova üzerinden Berlin’e geçtiğini ve Rus makamlarının sadece bir ay öncesinde verdiği Vadim S. adına düzenlenmiş bir pasaportla seyahat ettiğini söyledi.

Vadim K.’nın 23 Ağustos’ta bisikletle kurbanına arkadan yaklaştığı, Glock 26 tipi susturuculu tabancasıyla, önce kurbanın gövdesine, daha sonra da yerde yatarken iki el başına ateş edip, öldürdüğü kaydedildi.

Vadim K. cinayetten kısa süre sonra tutuklandı ve gözaltında tutuluyor.

ÇEÇEN KOMUTAN SELİMHAN HANGOŞVİLİTornike K. adıyla da bilinen Selimhan Hangoşvili 2000-2004 yılları arasında Rusya’ya karşı savaşan Çeçen milislerin komutanlığını yaptı ve ayrıca 2008’de Güney Osetya’da Gürcü hükümeti adına savaşmak için, gönüllülerden oluşan bir grup kurdu. Ancak bu grup, hiçbir çatışmaya girmedi.

Çeçen kökenli Gürcistan vatandaşı Hangoşvili, 2016’da Almanya’ya iltica başvurusunda bulundu.

Rus makamları Hangoşvili’yi bir terörist olarak tanımlıyor ve “Kafkas Emirliği” adlı bir terör örgütüne üye olmakla suçluyor.

Geçen Aralık ayında Almanya, Kremlin’in cinayette rol aldığı şüphesiyle iki Rus diplomatı sınırdışı etmiş, Rusya da iki Alman diplomatı sınırdışı ederek, misillemede bulunmuştu.

MAAS’TAN SERT AÇIKLAMA

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Mass, gazetecilere yaptığı açıklamada Rus Büyükelçi’nin görüşmeler için çağırıldığını ve federal hükümetin “ek önlemler alma hakkını” saklı tuttuğunu söyledi.

Alman medyası Hangoşvili cinayetini, eski Rus ajanı Sergey Skripal ve kızının İngiltere’de hedef alındığı cinayet girişimine benzetiyordu.

RUS BÜYÜKELÇİ DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINA ÇAĞRILDI

Dışişleri Bakanı Maas, Federal Başsavcılığın bugün açtığı davaya ilişkin, Rusya’nın Berlin Büyükelçisinin Dışişleri Bakanlığına davet edildiğini, ülkesinin söz konusu olaya ilişkin tutumunun açık şekilde aktarıldığını bildirdi.

Maas, “Rus tarafına, bizim bu konuya ilişkin yaklaşımımız herhangi bir yanlış anlaşılmaya mahal bırakılmadan iletildi.” dedi.

Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ