Alman medyasından Berat Albayrak tanımlaması: “Cazibesiz damat”

Alman Medyası “cazibesiz damat” nitelemesinde bulunduğu Berat Albayrak’a sordu: “Türkiye’de yatırım yapanlar siyasi yargıya takılacaklar mı takılmayacaklar mı?”

Almanya’nın prestijli ekonomi gazetelerinden Handelsblatt, Bakan Berat Albayrak’ın Amerika’da yaptığı ekonomi sunumunu analiz ettiği yazısında, “Türkiye’de yatırım yapanlar siyasi yargıya takılacaklar mı takılmayacaklar mı” diye sordu. 

Yazıda; Türkiye’nin reformlardan daha fazlasına ihtiyaç duyduğu ifade edilerek, Hazine ve Maliye Bakanı’nın yaptığı konuşmada hukuk güvenliği garantisi vermesi gerektiği belirtiliyor:


“Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu yegane şey mali reformlar değil. Güveni de geri kazanmalı. […] Hazine ve Maliye Bakanı hukuk güvenliği garantisini net bir biçimde vermeliydi. Türkiye’ye yatırım yapanlar siyasi yargıya takılmayacakları konusunda emin olmalılar. Albayrak ülkenin geçen yıllardaki katı tutumunu -burada anahtar kelime terör- açıklamalı ve iyileşme sözü vermeliydi. Aynı oranda önemli olan mali reformlar ancak bu durumda ışıltılı bir görünüm kazanabilirdi.”

CAZİBESİ OLMAYAN DAMAT

Frankfurter Allgemeine Zeitung ise “Cazibesi olmayan damat” başlığıyla yayımladığı yorumunda “Türkiye Hazine ve Maliye Bakanı ABD ziyaretinde yatırımcılarda kafa karışıklığına yol açtı oysa ihtiyaç duyduğu şey acilen iyi haberler” deniyor. Haberde enflasyonun yüzde 20’ler düzeyine ulaşması ve işsizlik rakamlarına dikkat çekiliyor.

Şubat ayında işsizlik oranı son on yılın en yükseği olan yüzde 14,7 düzeyindeydi. Genç işsizlerin oranıysa yüzde 27’yi buluyor. Toplamda 4,7 milyon kişi işsiz.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ