AİHM’e gönderdiğimiz yargıç adaylarıyla ilgili oylama ocak ayına ertelendi

Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) yargıçlığına gösterdiği adaylarla ilgili sorun sürerken, adaylarla ilgili yapılacak seçim ocak ayına ertelendi.
Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanlık Divanı’nın bu sabah yapacağı oturum öncesi, Türkiye’nin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) yargıçlığına aday gösterdiği üç kişiden birinin başvurusunu geri çektiği öğrenildi.

AKPM Başkanlık Divanı, Türkiye’nin AİHM (AİHM) yargıçlığına aday gösterdiği Selami Kuran, Prof. Necati Polat ve Prof. Esra Gül Dardağan Kibar’ın durumunu bu sabah bir kez daha görüştü.

BİR KİŞİNİN ADAYLIĞI GERİ ÇEKİLDİ


Euronews’ün Avrupa Konseyi kaynaklarından aldığı bilgiye göre, bir kişinin adaylığını geri çekmesi üzerine Başkanlık Divanı, bugünkü toplantıda Genel Kurul öncesi diğer iki adayla ilgili bir ön oylama yapmadı. Türkiye’nin yeni sunacağı listeyle, yargıç adaylarıyla ilgili Başkanlık Divanı ve Genel Kuruldaki oylama böylelikle Ocak ayına kaldı.

AİHM Yargıç Seçimi Alt Komitesi, AİHM’de görev süresi dolan yargıç Işıl Karakaş’ın yerine Türkiye tarafından belirlenen üç adayının da hepsi “yeteri kadar vasıflı” olmadıkları gerekçesiyle 4 Ekim’de reddetmiş ve Türkiye’nin aday listesinin geri çevrilmesini AKPM’ye tavsiye etmişti.

ÜÇ ADAY PARİS’TE MÜLAKATA GİRDİ

Türkiye’nin üç adayı, geçen hafta Paris’te mülakata girmişti. Üç adayın ilgili komite tarafından reddedilmesi, yargıç seçimiyle ilgili süreci ve tartışmaları da yeniden gündeme getirmişti.

AİHM’de son 5 yıla bakıldığında, 47 ülke arasında 5 ülkenin yargıç adaylarının komite tarafından reddedildiği görülüyor. Bu ülkeler, Türkiye, Arnavutluk, Gürcistan, Azerbaycan ve Slovak Cumhuriyeti olarak sıralanıyor.

AİHM’E YARGIÇ SEÇİMİ SÜRECİ

Bu ülkelerden, Türkiye, 1949 yılında kurulan Avrupa Konseyi’nin kurucu üyelerinden, Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından yaşlı kıtada demokrasi ve insan haklarının gelişmesi için mücadele veren diğer dört ülke ise Konsey’e sonradan üye oldu.

AİHM’ yargıç seçilebilmek için ilgili hükümetin sunduğu üç adayın dosyası bağımsız hukukçulardan oluşan Avrupa Konseyi’nin 5 kişilik panelinin önüne gidiyor. Buradan onay çıkması durumunda AKPM Hukuk İşleri Komitesi’ne bağlı AİHM Yargıç Seçimi Alt Komitesi’nde adaylarla ilgili bir mülakat ve ön oylama yapılıyor. Bu Komitenin yaptığı teklif daha sonra AKPM Başkanlık Divanı’na daha sonra da AKPM Genel Kurulu’na oylama için gidiyor.
MÜSTEŞAR YARDIMCISI YETERSİZ BULUNARAK REDDEDİLDİ

Daha önce de aralarında İnsan Hakları Daire Başkanı Ali Açıkgül, Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Basri Bağcı, Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Ergin Ergül ile Avukat Fatma Arslan’ın isimleri aday olarak bildirilmiş, ancak tümü yetersiz bulunarak reddedilmişti.

AİHM’e yargıçların seçimi konusunda son sözü söyleyen Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM), bu seçimlerin daha adil ve şeffaf bir şekilde gerçekleşmesi için hazırlanan bir raporu gelecek hafta Strasbourg’da düzenlenecek genel kurulda oylamaya sunacak. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ