AB’den Maraş ziyareti tepkisi: Daha fazla gerilime sebep olacak

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kıbrıs ziyareti ve 46 yıldır kapalı olan Maraş’ın bir kısmını açmasına Avrupa Birliği’nden tepki geldi.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) Kapalı Maraş’ın açılmasından ve Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik açıklamalardan üzüntü duyduklarını açıkladı.

AB’DEN ERDOĞAN’A MARAŞ TEPKİSİ


Maraş’ın açılması ve Erdoğan’ın ziyaretinin zamanlamışına dikkat çeken Josep Borrell, Kapalı Maraş’ta diyaloğa alan açma girişimleri devam ederken ve Kıbrıs sorununun çözümü ve adanın birleşmesine yönelik müzakerelerin BM himayesinde hızla başlamasına ihtiyaç duyulduğu bir zamanda meydana geldiğini belirtti.

Borrell AB’nin bakış açısını “AB, Kıbrıs sorununun kapsamlı çözümü ile iki bölgeli, iki toplumlu siyasi eşitliğin olduğu federasyon temelinde, BM çerçevesinde ve AB’nin kuruluş ilkeleri çizgisindeki birleşmeye tam olarak bağlıdır” ifadesini kullandı.

Erdoğan’ın ziyaretini ve Maraş’la ilgili adımları değerlendiren Borrell, Maraş’ın statüsü hakkında, BM’nin ilgili kararlarıyla uyum içinde olmayan eylemde bulunulmaması gerektiğini savundu.

Ayrıca Türkiye’nin, müzakerelere yardımcı olacak ortam yaratılması sorumluluğuyla hareket etmesi ve somut katkı sunması gerektiğini belirtti.

BORRELL: BM İLE ÇELİŞEN AÇIKLAMALARDAN ÜZÜNTÜ DUYUYORUZ

Borrell açıklamasında “AB’nin mesajı çok açıktır. Kıbrıs sorununun kapsamlı çözümüne BM Güvenlik Konseyi kararları temelindekinin dışında alternatif yoktur. Bu bakımdan Maraş’taki kapalı bölgenin açılmasıyla ilgili bugünkü eylemlerden ve Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik BM ilkeleriyle çelişen açıklamalardan üzüntü duyuyoruz. Bunlar daha fazla güvensizliğe, bölgede daha fazla gerilime neden olacaktır ve acilen geri alınmalıdır” ifadelerine yer verdi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ