ABD'den Türkiye'yi de kapsayan Venezuela tehdidi: 'Çok dikkatli olun'

ABD, Venezuela Devlet Başkanı Maduro üzerindeki baskıyı arttırmak amacıyla hükümetin ABD’deki varlıklarını dondururken Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Maduro’ya yönelik uluslararası çapta daha sert önlemler alınacağı mesajını verdi.


Peru’nun başkenti Lima’da düzenlenen bir zirvede konuşan John Bolton, yabancılar dahil olmak üzere Amerikalı yetkililerin Maduro hükümetini destekleyen herkese yaptırım uıygulayabileceğini, herkesi hedef alabileceğini söyledi.

Amerika'nın Sesi'de yer alan habere göre John Bolton, “Şimdi harekete geçme zamanı. Amerika Maduro’ya maddi desteğin kesilmesi ve barışçıl, demokratik bir geçiş sürecinin hızlanması için kararlı şekilde hareket ediyor” diye konuştu.


Bolton “Çok dikkatli hareket edin” sözleriyle de Maduro rejimiyle iş yapmak isteyen üçüncü tarafları uyardı.

Bu tehdit gibi sözler, Türkiye'yi de yakından ilgilendiriyor. Zira Erdoğan hükümeti, ilk günden bu yana Maduro'nun yanında saf aldı ve bu ülkeyle altın ticareti yapıyor.

Şubat 2019'da Ankara'nın, ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarını ihlâl ediyor olma ihtimali nedeniyle, Venezuela ile yaptığı altın ticaretine son vermesi için baskı altında olduğu ortaya çıkmıştı.

Washington, bu altınların İran'a gönderilip, ABD yaptırımlarının ihlâl ediliyor olabileceğinden şüpheleniyor.

Kaynaklar, Venezuela'nın altın sektörünü hedef alan yaptırımların, Türkiye gibi üçüncü tarafları da kapsayacak şekilde genişletilebileceğini söylüyordu.

Venezuela, geçen yıl Türkiye'ye "rafinelerde işlenip geri satın alınmak üzere" 900 milyon dolar değerinde altın satmıştı. Ancak altınların Venezuela'ya geri satıldığına dair kayıt bulunmuyor.

ABD Başkanı Donald Trump, pazartesi günü Venezuela hükümetinin varlıklarının dondurulmasını öngören ve Venezuela hükümetiyle iş yapılmasını yasaklayan bir başkanlık kararnamesi imzalamıştı.

Söz konusu kararname Venezuela’nın Rusya ve Çin’le ilişkilerinin yanı sıra batılı şirketlerle de iş ilişkilerini etkileyebilir.

ABD Batı Yarımküre’de otuz yılı aşkın bir süredir ilk kez bir hükümete ait varlıkları toptan dondurma kararı alıyor. Ancak uzmanlar Venezuela’ya yaptırım uygulanmasını öngören bu başkanlık kararnamesinin Küba’ya uygulanan ticaret ambargosu düzeyinde de olmadığına dikkat çekiyor. Çünkü söz konusu kararname Venezuela’nın özel sektörünü kapsamıyor.

John Bolton Venezuela’ya uygulanan yaptırımların İran, Kuzey Kore ve Suriye’ye uygulanan yaptırımlara benzer olduğunu söyledi. “Venezuela artık bu ayrıcalıklı haydut devletler klübünün bir üyesi” dedi.

Venezuela’nın müttefiklerinden Rusya ise ABD’nin Venezuela hükümetinin varlıklarını dondurma kararına tepki gösterdi. Rusya Dışişleri Bakanlığı yapılan yazılı açıklamada Washington’un bu adımını hukuk dışı olarak niteliyor ve “Bu bir ekonomik terördür” diyor.

Venezuela’nın eski lideri Hugo Chavez’in ardından 2013 yılında göreve gelen Maduro ABD yaptırımlarına rağmen Venezuela ordusunun kendisine verdiği destekle iktidarda kalmayı başardı.

Dünya yakın tarihindeki en büyük ekonomik çöküşlerden birisi Chavez döneminde başlatılan devlet denetimlerini devam ettiren Maduro iktidarında yaşandı. Ekonomik kriz yüzünden dünyanın en büyük petrol rezervlerine sahip olan ülkede 30 milyon kişi gıda ve ilaç sıkıntısı çekiyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ