ABD'den İsrail'e açık çek

​ABD'nin İsrail'de görevine başlayan yeni büyükelçisi, Obama döneminden farklı olarak Trump'ın İsrail'den yasadışı Yahudi yerleşimler inşasını durdurma gibi bir talebinin olmadığını söyledi.
ABD'nin yeni Tel Aviv Büyükelçisi David Friedman görevine başladı.

Israel Hayom'a konuşan Büyükelçi Friedman, ABD'nin Filistin sorunu konusunda taraflara kendi fikirlerini dayatmayacağını savundu.

Obama yönetiminden farklı olarak, Donald Trump'ın İsrail'den yasadışı Yahudi yerleşimlerini durdurma gibi bir talebinin olmadığını kaydeden elçi, Trump'ın bu haftaki İsrail ziyareti için de "barış süreci" için özel bir plan sunmayacağını belirtti.


Trump'ın istediğinin yalnızca tarafların birbirleriyle koşulsuz olarak görüşmleri olduğunu kaydeden Friedman, İsrail ve Filistin'in barış içinde bir arada yaşamanın yollarını kendilerinin bulması gerektiğini söyledi.

Bölgenin, ABD liderliği ele almakta başarısız olduğun için acı çektiğini iddia eden Friedman, yeni yönetimin Obama dönemi politikalarında "dramatik bir değişikliğe" yöneldiğini söyledi.

Friedman ayrıca, Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüşmeye koşulsuz hazır olduğunu da sözlerine ekledi.

Yeni Büyükelçi, ABD Büyükelçiliği'nin Tel Aviv'den Kudüs'e taşınması ile ilgili olarak da, bu konunun Başkan Trump tarafından hâlâ düşünüldüğünü vurguladı.

Yeni Büyükelçi Friedman'ın, Filistin topraklarında inşa edilen yasadışı Yahudi yerleşimleri için kişisel olarak bağışta bulunan bir siyonist olduğun biliniyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ