ABD’den Erdoğan’ın Gülen-Papaz Brunson takasına net cevap!

"İade için gönderilen 85 kutu materyallerle ilgili gelişme de yok..."
ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Heather Nauert, günlük basın toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’de yaklaşık bir yıldır hapiste bulunan Papaz Brunson ile Fethullah Gülen’in ‘takas’ hakkındaki teklifine karşılık olarak ‘’bu yolda gidebileceğimizi hayal edemiyorum’’ cümlesi ile  cevap verdi.

Gülen’in iadesinde bir gelişme yok

Nauert, Fethullah Gülen’in iadesinin Türk hükümeti tarafından ‘birkaç kez yapıldığını’ kaydettikten sonra “biz halen Türk hükümetinin bize sunduğu materyalleri değerlendirmeye ve bakmaya devam ediyoruz. Bu konuda bir yeni gelişme yok. Papaz Brunson’a gelince, Papaz Brunson’ı evine getirmek bizim için çok ciddi bir konu. Bu konuyu Başkan Trump da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile çok uzak olmayan bir zamanda (BM New York ziyaretinde) tekrar açtı. Dışişleri Bakanlığı da Papaz Brunson ile yakından irtibatta. En son Eylül 18’de ziyaret edildi. Biz halen onun serbest bırakılması için uğraşıyoruz. O Türkiye’de haksız yere hapsedildi” dedi.


Amerikalı sözcü Nauert’in Erdoğan’ın sıkça gündeme getirdiği ’85 kutu kanıt gönderdik’ sözlerine verdiği cevapta da, Türk hükümetinden gelen materyallerle ilgili yeni bir gelişmenin olmadığını söyleyerek, iade konusunda Ankara’ya sevindirecek bir konu olmadığını söylemiş oldu.

İlhan Tanır/WHattı
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ