ABD'den aynı tonda Türkiye açıklaması!

"Türkiye halen herhangi bir kanıt ortaya koymadı"
ABD Yumuşamıyor

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Heather Nauert, günlük basın toplantısında vize krizinin başlamasından 10 gün sonra halen Amerikan misyonlarında çalışan 2 kişinin tutuklu olduğunu vurgularken, Türkiye’nin ‘’halen herhangi bir kanıt ortaya koymadığını’’ ifade etti.

ABD Konsolosluk çalışanlarına getirilen suçlamaların çok ağır olduğunun altını çizen Sözcü, ‘’Türk hükümeti onların bir çeşit terörist faaliyet içinde olduğunu’’ iddia ettiğini, bunların ‘çok ciddi suçlama’’ olduğunu ve bundan dolayı kanıt gösterilmesi gerektiğini vurguladı: ‘’ortada eğer bir kanıt varsa, lütfen bu kanıtları getiriniz’’ diye seslendi ama çalışanların tutuklu olmasına rağmen ABD’nin halen kanıt görmedini söyledi.


Amerikan Misyonları çalışanların halen gözaltına olduğunu hatırlatan Sözcü, buna rağmen bir kanıtın görülmediğini kaydetti.

Sözcü ayrıca ABD Dışişleri Bakanlığında Türkiye, Kıbrıs, Yunanistan dosyalarından sorumlu müsteşar yardımcısı Jonathan Cohen’in Türkiye’de çok daha önceden planlanan bir gezi nedeniyle bulunduğunu söylerken, bu görüşme esnasında vize krizini görüşmeyi planladığını hatırlattı.

Türkiye ile ABD arasında son zamanlarda meydana gelen olaylar hatırlatıldıktan sonra Türkiye’nin halen müttefik olup, olmadığı sorusuna karşılık olarak ise ABD Sözcüsü önce ilişkileri ‘’karmaşık’’ olarak tanımladı, ‘bu (tutuklamalar) olayları kesinlikle karmaşıklaştırıyor’’ diyerek, aradaki sorunlara işaret etti ve bundan dolayı şaşırılmaması gerektiğini kaydetti. Sonrasında ise Türkiye’nin ‘güçlü bir NATO ortağı olduğu’’ ve bu zorlukların aşılacağı mesajını verdi. ABD’nin optimist olduğunu ekledi. Sözcü tekrar ‘kanıt’ görmek istediğini söyledi.

Krizin çözülmesinde bir gelişme olup, olmadığı sorusuna ise Sözcü Nauert, anladığım bir yerel çalışanımız sonunda avukatını görebildi. Bunun dışında pek bir şey görmedik. Bunlardan daha çoğunu görmek isteriz. Kanıt görmek isteriz. Diğer yerel çalışanımızın da avukatlarını görmelerini isteriz’’ dedi.

whattı
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ