ABD'den Arakan tepkisi: Myanmar etnik temizlik yapıyor

ABD, Myanmar hükümetini Arakan'daki Müslümanlara etnik temizlik yapmakla suçladı. BM Güvenlik Konseyi'nde konuşan ABD elçisi, Myanmar ordusuna silah temin eden ülkelere de çağrıda bulundu.
Myanmar'la yakın ilişkilere sahip olan Çin'in BM Daimi Temsilci Yardımcısı Vu Haytao, oturumdaki konuşmasında, uluslararası toplumdan "Myanmar hükümetinin karşılaştığı güçlüklere objektik gözle bakmalarını ve sabır göstererek destek vermelerini" istedi.

Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vasili Nebenziya ise Myanmar hükümeti üzerindeki "aşırı baskının" sadece ülkedeki mevcut durumunun daha da zorlaşmasına neden olacağını savundu.

BM Genel Sekreteri: Sistematik şiddet


Myanmar batısındaki Arakan'daki şiddet olayları nedeniyle son bir ay içinde komşu ülke Bangladeş'e kaçmak zorunda kalan Rohingya Müslümanlarının sayısı 500 bini geçti. Arakan'daki olayları daha önce BM de etnik temizlik olarak tanımlamıştı.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres de Güvenlik Konseyi'nde yaptığı konuşmada, Myanmarlı yetkililere bölgedeki askeri operasyonları acilen durdurmaları için çağrıda bulundu.

Myanmar'da "sistematik bir şiddet" olduğuna dikkat çeken Guterres, durumun "dünyanın en hızlı büyüyen mülteci krizine, insani krize ve insan hakları ihlalleri kâbusuna" dönüştüğünü belirtti.

© Deutsche Welle Türkçe
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ