ABD'de tutuklanan Halkbank Genel Müdür yrd. ne ile suçlanıyor?

ABD Adalet Bakanlığı resmi açıklama yaparak, Halkbank Genel Müdür yrd M.Hakan Atilla’nın gözaltına alınarak tutuklandığını açıkladı.
Davalı’nın Amerikan mali sistemine erişimi kolaylaştırmak ve İran kuruluşlarına yönelik uluslararası ve ABD yaptırımlarına aykırı olarak Türk Banka’sındaki (HalkBank) pozisyonunu kullandığına ilişkin açıklamada, Preet Bharara’nın yerine gelen New York Güney Bölgesi Vekil Başsavcısı Joon H. Kim, MEHMET HAKAN ATILLA’nın, ”ABD ambargolarınca yasaklanmış olduğu halde İran Hükümeti ve diğer İran kurumları adına işlem yapmak için ABD finansal sistemini kullanarak, ve işlemlerin gerçek durumunu saklamak suretiyle ABD kurumlarını dolandırarak aralarında Reza Zarrab da bulunan kişilerle işbirliği yaptığını” iddia ediyor.

ATILLA 27 Mart 2017’de tutuklanmış ve bugün (28 Mart 2017) Manhattan federal mahkemesinde ABD Sulh Hâkimi James C. Francis IV önünde çıkacak.

Başsavcı Vekili Joon H. Kim, “Büyük bir altın tüccarı olan Reza Zarrab’ın ABD finansal kurumlarını kullanarak, Amerikan ambargosunu ihlal etmek amacıyla hareket ettiğini,”  ve Türk bankacısı Mehmet Hakan Atilla’nın, Zarrab’ın bu yasadışı faaliyetlerine, milyonlarca doları İran’a gönderek yardım ettiğini söylüyor.


Bugün işlenen ceza şikayetinde Atilla’nın, sahte dokümanlar yardımıyla Iran ambargosunun delinmesine yardım ettiğini iddia ediyor.
FBI Direktör Yardımcısı William F. Sweeney Jr, “İran, ambargoyu delmek ve ABD yasalarını ihlal etmek için her türlü yolu kullanacağını gösteriyor. Bu davadaki çalışmamız, ‘yardıma muhtaç insanları beslemek amaçlı insani yardım’ görüntüsü altında ABD bankalarından muazzam miktarda para aktardıklarını göstermektedir. Bu durumda, bir Türk finansal bir kurumunu kullandılar. FBI ve ABD İstihbaratının analistleri ve araştırmacıları İran’ın bu yasadışı faaliyetinin her birini  tespit edip durdurana kadar çalışmalarını sürdürecektir. ” dediABD yönetimi 1979 yılından bu yana İran’daki durumun ABD ulusal güvenlik, dış politika ve ekonomisi için bir tehdit oluşturduğunu gerekçesiyle Uluslararası Acil Ekonomik Güçler Yasası (“IEEPA”) uyarınca İran’a ve İran’a karşı bir dizi ekonomik yaptırım ilan etmişti. Bu ambargo diğer şeylerin yanı sıra İran’a yönelik olan finansal işlemleri yasaklamaktaydı.


Iddianameye göre ATILLA ve Zarrab kendi kuruluşlarıı kullanarak İran Hükümetinin ABD fınansal sistemine erişimini sağladı.  Halkbank Genel Müdür Yardımcısı ATILLA da bu eylemlerde kend bankasının aracılığını sağladı. Iddianame Atilla’yı özellikle, Zarrab’ın ABD ambargosunu delmek için Halk Bankasını kullanarak İran ve İran’daki kimi kurumlara para ve altın aktardığını iddia ediyor.
İddianame ATILLA, Zarrab ve ortaklarının İran ambargosunu delmek amaçlı sahte ve hileli belgeler yaratmak ve kullanmak ve bu işlemleri ‘insani yardım’ kisvesi altında gizlemekle suçluyor.


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ