ABD’de protestonun ateşi büyük şehirlere yayılıyor

ABD'nin Minneapolis kentinde, George Floyd'un polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesinin ardından başlayan eylemler 4. gününde de devam ediyor. Minneapolis kentinde başlayan gösteriler ABD'nin diğer kentlerine sıçradı.


ABD’nin Minneapolis kentinde, George Floyd’un polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesinin ardından başlayan eylemler dördüncü gününde de devam ediyor. Minneapolis kentinde başlayan gösteriler, New York, Washington, Atlanta, Denver, Houston başta olmak üzere ABD’nin diğer kentlerine de yayıldı. Polis onlarca göstericiyi gözaltına aldı. ABD Başkanı Trump, Floyd’un ailesini telefonla aradı. Trump, “Floyd’un ailesi adaleti, Minnesota halkı da güvenli bir şekilde yaşamayı hak ediyor” dedi.

Siyah ABD’li George Floyd’un salı günü polisler tarafından öldürülmesi ABD’de gündemin en önemli maddesi haline geldi. Floyd’un ölümünü protesto etmek için başlayan eylemler, dün ABD’nin farklı kentlerine de sıçradı. Amerikan medyasına yansıyan haberlerde, birçok eyalette göstericilerle polislerin karşı karşıya geldi.


Floyd’un öldürüldüğü Minnesota eyaletinin Minneapolis kentinde, eylemler nedeniyle sokağa çıkma yasağı ilan edildi.  Yerel saatle 20.00’de başlayan sokağa çıkma yasağına rağmen bazı bölgelerde göstericilerin sokakta eylemlerine devam ettiği anlar kameralara yansıdı. Kentin 5. bölgesindeki bir polis merkezinin etrafını saran göstericiler binaya girmeye çalıştı.

“Floyd için adalet”, “Nefes alamıyorum” ve “Polis şiddetine hayır” gibi sloganlar atan göstericiler, Floyd’un ölümünden sorumlu olan tüm polislerin yargılanmasını talep ettiler.

TRUMP FLOYD’UN AİLESİ İLE GÖRÜŞTÜ

ABD Başkanı Donald Trump, George Floyd’un ailesiyle telefonda görüştüğünü belirterek, “Floyd’un ailesi adaleti, Minnesota halkı da güvenli bir şekilde yaşamayı hak ediyor” dedi.

Trump, Beyaz Saray’da ülkedeki ekonomik normalleşme sürecine ilişkin düzenlenen yuvarlak masa toplantısında gündemi değerlendirdi.

Konuşmasına, Floyd’un Minnesota’da polis şiddeti sonucu yaşamını yitirmesiyle ilgili sözleriyle başlayan Trump, “Milletimiz, Floyd’un ailesine en derin taziyelerini sunuyor ve acıyı paylaşıyor” ifadesini kullandı.

Adalet Bakanlığı’na Floyd’un ölümüne ilişkin soruşturmayı hızlandırma talimatı verdiğinin altını çizen Trump, “Bu yerel bir durum olabilir ama biz bunu federal bir seviyeye de getiriyoruz. Olanlar korkunç, göreceğimizi gördük” diye konuştu.

“YAĞMALAR BARIŞÇIL PROTESTOCULARIN SESİNİ BASTIRMAMALI”

Trump, Floyd’un ölümüne yönelik düzenlenen protestolara ilişkin, “Gösterilerin barışçıl olması çok önemli. Bu gösterilerin hukuk dışı bir anarşi ve kaos halini almasını istemiyorum. Yağmalar, barışçıl protestocuların sesini bastırmamalı” dedi.

Floyd’a yapılanlara ilişkin, “asla yaşanmamalıydı” ifadesini kullanan Trump, “Floyd’un ailesi ile konuştum, muhteşem insanlar. Umuyorum her şey olması gerektiği gibi ilerler, onların acısını anlıyorum. Floyd’un ailesi adaleti, Minnesota halkı da güvenli bir şekilde yaşamayı hak ediyor” dedi.

Trump, “Floyd’u öldüren polis hakkında ne düşünüyorsunuz?” sorusuna, “Gördüklerim hiç hoşuma gitmedi, korkunç bir tabloydu. Ailesinin açısından da çok zor bir durum. Ailesine baktığımızda, George’a neler yapıldığını göreceksiniz. George, büyük bir acı içindeydi ve nefes alamıyordu. İzleyen herkes bunu görür” yanıtını verdi.

CNN MERKEZ BİNASININ CAMLARI KIRILDI 

Atlanta kentinde bulunan Amerikan CNN kanalının merkez binası önünde toplanan yüzlerce gösterici polisle karşı karşıya gelirken, bazı göstericiler binanın girişindeki camları kırdı.

Polisin göz yaşartıcı gazla karşılık verdiği göstericilerden bazıları binanın içine girmeye çalışırken gözaltına alındı. Polisle göstericiler arasındaki çatışma anları CNN tarafından uzun süre canlı olarak yayımlandı.

ABD’nin başkenti Washington DC’de Beyaz Saray’ın önünde, New York’un ise Brooklyn bölgesinde toplanan yüzlerce kişi Floyd’un polis şiddeti sonucu ölümünü protesto etti.

Brooklyn’de göstericiler polisle çatışırken, çok sayıda göstericinin gözaltına alındığı bildirildi.

Kentucky eyaletinin Lousville kentinde de devam eden gösterilerde yüzlerce eylemci dün de gösteri yaptıkları yerde bir araya gelerek polisi protesto etti.

Burada görev yapan WAVE 3 adlı yerel bir televizyonun muhabiri Kaitlin Rust, polisin attığı plastik merminin hedefi olurken, olay anı kameralara yansıdı.

NE OLMUŞTU?

46 yaşındaki George Floyd, önceki akşam, “dolandırıcılık” şüphesiyle Minneapolis’te polisler tarafından gözaltına alınırken, bir polisin uzun süre ensesine diziyle basması nedeniyle dakikalarca “Nefes alamıyorum” diye yalvarmıştı.

Floyd’un, olay yerine gelen acil sağlık ekipleri tarafından kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği belirtilirken, yoldan geçen vatandaşların cep telefonlarıyla kaydettiği görüntüler sosyal medyada paylaşılmıştı.

Görüntüler, ülkede siyahlara yönelik polis şiddeti tartışmalarını tekrar alevlendirmiş ve Minneapolis başta olmak üzere birçok şehirde protestolara yol açmıştı.

Eyalette acil durum ilan eden Vali Walz, bölgede polise yardımcı olmaları ve durumu kontrol altına almaları için Ulusal Muhafızları görevlendirdiğini açıklamıştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ