ABD'de CNN muhabiri canlı yayında gözaltına alındı, Mınnesota Valisi özür diledi

Minneapolis’te George Floyd’un polis şiddetiyle öldürülmesi nedeniyle yapılan protestolarda CNN’in siyahi muhabiri Omar Jimenez ve kameramanı canlı yayın sırasında gözaltına alındı. Jimenez ve kameramanı daha sonra serbest bırakıldı.

ABD’nin Minnesota eyaletine bağlı Minneapolis kentinde siyahi George Floyd’un polis şiddeti sonucu öldürülmesinden sonra protestolar şiddetli biçimde devam ediyor.

 Polis merkezinin ateşe verildiği ve yağmalama olaylarının yaşandığı Minnesota’da olaylar kontrolden çıkarken kameraların gözü önünde CNN’in siyah muhabiri, kameramanı ve yapımcı polisler tarafından gözaltına aldı.

 CNN muhabiri Omar Jimenez, polis onu tutuklayıp götürünceye kadar kamera karşısında haber aktarmaya devam etti. Yayıncı Bill Kirkos and kameraman Leonel Mendezve da dahil olmak üzere tüm ekibin de kelepçelendiği bildirildi.

Polisin kendisini gözaltına alacağı sırada Omar Jimenez, canlı yayında olduklarını söyledi. Ancak polis, Jimenez’e “Gözaltına alındınız” dedi.

Jiemenez daha sonra koluna giren polisler tarafından bölgeden uzaklaştırıldı.

 


 

MINNESOTA VALİSİ ÖZÜR DİLEDİ


Olayın ardından CNN Başkanı Jeff Zucker, Minnesota Eyaleti Valisi Tim Walz ile bağlantıya geçti ve Tim Walz’ın olay nedeniyle özür dilediği belirtildi.

Walz’ın gözaltı dolayısıyla “derin üzüntülerini” dile getirdiği ve yaşananların “kabul edilemez” olduğunu belirttiği ifade edildi.

Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ