ABD: Tutuklama kararı Türk yönetimine açık bir mesajdır

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, "Türk korumalara verilen tutuklama kararı açık bir mesajdır" dedi.
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın korumalarına tutuklalama kararı verilmesi konusunda "Türk korumalara verilen tutuklama kararı açık bir mesajdır" dedi. Washington Emniyet Müdürlüğü de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD ziyareti sırasında korumalarının Kürd protestoculara şiddet uygulamasıyla ilgili açılama yaptı. 

Washington DC Polis Şefi Peter Newsham ve Washington Belediye Başkanı Muriel Bowse tarafından yapılan açıklamada, Türk Büyükelçiliği önünde 'barışçıl gösteri düzenleyen protestoculara saldırdıklarının' tespit edildiği belirtildi. 

'ABD'ye gelirlerse tutuklanacaklar'


Newsham, şunları kaydetti: "Türk korumaların barışçıl gösteri yapanlara saldırdığını keşfettik. Olaya karıştığı tespit edilen 16 kişi hakkında yakalama kararı çıkardık. 2'si Kanada, 2'si ABD geri kalanlar Türk vatandaşı. Erdoğan'ın korumaları ABD'ye geri gelirlerse tutuklanacaklar. Bu kesin bir karardır." 

'28 yıllık polislik kariyerimde böyle bir saldırı görmedim' 


Newsham, şöyle devam etti: "28 yıllık polislik kariyerimde Erdoğan'ın korumalarının yaptığı gibi bir saldırı görmedim. Şu ana kadar 2 kişi tutuklandı. Olaya karışan diğer Türk güvenlik görevlileri hakkında yakalama emri çıkarıldı. Hala kimliği tespit edilememiş, olaya karışmış kişiler de var. Amerika ve özellikle Washington'da bizler barışçıl gösteri hakkına saygı duyuyor ve koruyoruz. Bu kişiler eğer ABD'ye gelirlerse tutuklanacaklar." 

"Tutuklama kararı açık bir mesajdırTürkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Washington ziyaretinde yaşanan olaylarla ilgili 12 koruması hakkında tutuklama kararı çıkarılmasına ilişkin ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert'den ilk açıklama geldi. 

Basın toplantısında konuşan Nauert, "Türk korumalara verilen tutuklama kararı açık bir mesajdır" dedi. Sözcü, bu mesajın ABD olarak şiddete ve ayrıştırmaya herhangi bir tolerans gösterilmeyeceğinin açık bir ifadesi olduğunu söyledi. 

ABD içerisinde gerekli işlemlerin yapılacağını vurgulayan Nauert, "gerek duyulduğu takdirde Türkiye ile iletişime geçip korumaların talep edileceğini" belirtti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ