ABD, Türkiye’ye seyahat uyarısını 3. seviyeye çıkardı

Koronavirüs salgınından en çok etkilenen ülke olan ABD'nin Salgın Hastalıklar Kontrol ve Önleme Merkezi'nden (CDC) flaş bir uyarı geldi. Uyarıda Covid-19 riskinin yüksek olduğu ve zorunlu olmadıkça vatandaşların Türkiye’ye gitmemesi söylendi.
Dünya çapında 20 milyondan fazla vakanın olduğu koronavirüs salgınıyla ilgili ABD'den flaş bir açıklama geldi… ABD Başkanı Donald Trump’ın pandeminin ilk günlerinde pek de önemsemediği ve bu sebeple hızla yayılan Covid-19 ile ilgili “uyarı maiyetindeki açıklama” Türkiye ile ilgili.

ABD’nin önde gelen sağlık kuruluşlarından Bulaşıcı Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi’nin (CDC) resmi internet sitesi üzerinden yapılan açıklamada Türkiye ile ilgili bilgiler ve uyarılar yer alıyor.

CDC’nin resmi internet sitesindeki “seyahat uyarıları” başlıklı bölümde Türkiye’ye de ayrı bir bölüm açıldı. Aralarında Nikaragua, Endonezya, Hindistan, Singapur ve Güney Kore gibi ülkelerle birlikte yer alan Türkiye’de “Covid-19 riski yüksek. Uyarı seviyesi 3’üncü seviyede” ifadesi yer aldı.


Uyarıda ülkede Covid-19 riskinin yüksek olduğu ve zorunlu olmadıkça vatandaşların Türkiye’ye gitmemesi söylendi. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), başka sağlık sorunları olan kişiler gibi risk grubunda bulunanların Türkiye’ye gitmekten her halükarda kaçınması gerektiğini ifade etti.

ABD’DE 5 MİLYONDAN FAZLA VAKA VAR: 165 BİN KİŞİ ÖLDÜ 

Uyarıda, Türkiye’de hastalanan seyahatçiler için kaynakların sınırlı olabileceği belirtildi. Zorunlu ziyaret gerekçeleri olarak insani yardım çalışmaları, sağlık gerekçeleri ve aile acil durumları gösterildi.

Türkiye’ye gelen seyahatçilerin de maske takmak ve sosyal mesafeyi korumak gibi koronavirüse karşı alınan temel önlemlere uyması söylendi. ABD’de 5 milyondan fazla Covid-19 vakası bulunuyor. Virüs sebebiyle 165 bin kişi hayatını kaybetti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ