ABD Temsilciler Meclisi Başkanı: Trump'ın Türkiye'ye yaptırımları yetersiz

Türkiye’nin Suriye’de Kürtleri hedef alan askerî harekâtına karşılık ABD’li senatörlerden gelen yaptırım çağrılarının ardından ABD Başkanı Donald Trump, bir dizi yaptırım kararı açıkladı.


Trump'ın açıkladığı yaptırım kararı ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin tepkisini çekti. Temsilciler Meclisi'nin Demokrat Başkanı Nancy Pelosi, Suriye'de yaşananlardan Başkan Trump'ın sorumlu olduğunu belirterek, Türkiye'ye yönelik yaptırımların yetersiz olduğunu ifade etti.

Pelosi, Trump'ın Türkiye'ye yönelik yaptırımlarıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.


Pelosi, "Başkan Trump, Suriye'de kaosun ve güvensizlik ortamının artmasını tetikledi. Türkiye'ye yönelik açıkladığı yaptırım paketi, ortaya çıkan insani felaketin tersine çevrilmesi için yetersiz" dedi. Trump'ın ABD'nin müttefiki Kürtlere "ihanet ettiğini" savunan Pelosi, Başkan'ın "dengesiz kararlarının" insanların hayatlarını tehlikeye attığını, bölgesel istikrara yönelik risk oluşturduğunu ve ABD'nin dünyadaki güvenilirliğini olumsuz etkilediğini söyledi.

 

BBC Türkçe'nin haberine göre Türkiye'ye yönelik yaptırım uygulanması çağrısını en yüksek sesle dile getiren isimlerden biri olan Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, Trump'ın Türkiye'ye yönelik yaptırım kararını desteklediğini söyledi.

Graham, Başkan Trump’ın bugün konuyla ilgili yaptığı temaslar sırasında yanında olduğunu belirterek, başta Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesi olmak üzere bu temaslarla ilgili detayları aktardı:

"Başkan Trump'ın Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusunu işgali nedeniyle Türk yetkililer ve ekonomisine yönelik yaptırımlar getiren Başkanlık Kararnamesi yayımlama kararını çok güçlü bir şekilde destekliyorum. Türkiye, IŞİD'i ortadan kaldırma çabalarımızda bize en çok desteği veren Kürt güçlere saldırıyor.

Bugün Başkan Trump'ın davetiyle, bu çatışmanın tarafı olan önemli liderlerle yaptığı telefon görüşmeleri sırasında hazır bulundum. Başkan Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, bu müdahalenin ABD'de hiç destek bulmadığını, bölge için istikrarsızlığı artırdığını, IŞİD'e karşı elde ettiğimiz başarılı tehlikeye attığını ve eninde sonunda İran'ın işine yarayacağını net bir şekilde dile getirdi.

Başkan, Türk yetkililere, Kobani'ye yapılacak herhangi bir saldırının uluslararası alanda büyük öfkeye yol açacağını açıkça söyledi. Başkan Trump, Türkiye'nin sınırına yakın yerlerdeki belli Kürt unsurlarına yönelik kaygılarını gidermek adına müzakere yoluyla bir anlaşmaya varılarak akan kanın durdurulmasına çalışıyor.

Başkan Trump, kazan-kazan esasına uygun olarak Türkiye'ye halihazırda vermiş oldukları stratejik zararı geri alabilme imkanı tanıyor. Bu imkanı kullanmalarını umuyorum. Ateşkes olana ve akan kan durana kadar yaptırımlar mutlaka devam etmeli ve zaman içerisinde artırılmalıdır.

En az bunun kadar önemli bir hamleyle Başkan Trump, Suriye'de IŞİD'e karşı en önemli saldırılara öncülük eden Kürt güçlerinin lideri General Mazlum ile de görüştü. Başkan Trump, General Mazlum'a Türkiye'nin işgalini durdurmak için elinden gelen her şeyi yapacağını ve müzakere yoluyla tüm partilerin fayda sağlayacağı bir uzlaşmanın sağlanmasını istediğini söyledi. Başkan Trump, çok kesin bir şekilde Kürt güçlerinin gözetiminde tutulan binlerce tutuklu IŞİD'linin kesinlikle serbest bırakılamayacağını ve bırakılmaması gerektiğini aktardı. Başkan Trump, IŞİD'li tutuklular konusunda Avrupalı müttefiklerimize büyük bir baskı uyguluyor ve ben bu adımı tamamen destekliyorum.

Son olarak, Kongre'deki Cumhuriyetçi ve Demokrat mevkidaşlarıma Türkiye'nin Suriye'ye yönelik işgaline karşı itirazlarını dile getirmeye devam etmeleri ve Başkan Trump'ın Türkiye'ye yönelik etkili yaptırımlar uygulama çabalarını desteklemeleri çağrısı yapıyorum. Diğer yandan, Yönetime IŞİD ve ABD'nin diğer ulusal güvenlik kaygılarına sürdürülebilir bir çözüm bulunarak akan kanın durdurulmasını sağlamanın mümkün olup olmadığı konusunda Türkiye ve diğer ilgili taraflarla bir araya gelme fırsatı tanımanın akıllıca olacağını düşünüyorum.

Başkan'ın ekibinin bir planı var ve bunu da elimden geldiğinde destekleme ve ortak hedeflerimize ulaşma konusunda makul bir zaman ve hareket alanı tanıma niyetindeyim."

   
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ