ABD Suriye rejimine ait hava üssü vurdu!

ABD, 30’u çocuk 86 kişinin hayatını kaybettiği İdlib'deki 'kimyasal saldırı'dan 3 gün sonra sorumlu tuttuğu Suriye'ye karşılık verdi.
ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Suriye rejimine ait bir hava üssüne 59 Tomahawk füzesi fırlattıklarını açıkladı. ABD, Suriye'deki iç savaş boyunca ilk kez Beşşer Esad yönetimine ait bir hedefi vurdu. ABD Başkanı Donald Trump'ın Suriye operasyonu ile ilgili kısa bir açıklama yaparak "Bu gece, Suriye'de kimyasal saldırı gerçekleştiren uçakların kalktığı havaalanına saldırı emri verdim. Suriye'deki füze operasyonu ABD'nin güvenliği için elzemdi" dedi. Füze saldırısı Akdeniz'de konuşlandırılan iki ABD askeri gemiden yapıldı. Suriye devlet televizyonu, "ABD'nin saldırganlığı" sonucu kayıplar yaşandığını duyurdu. Öte yandan, Pentagon, saldırı öncesi Rusya'nın bilgilendirildiğini ve füze saldırısının tek seferlik olduğunu açıkladı. Son olarak Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, füze saldırısından yaklaşık üç saat sonra ilk kez konuştu. Zaharova "Bakanlık, yakın zamanda konuya ilişkin açıklama yapacak" dedi. Suudi Arabistan ve İsrail ABD'nin saldırısına tam destek verildiğini belirten bir açıklama yaparken İran saldırıyı kınadı. Humus Valisi, ABD'nin operasyonu sonucu 5 kişinin öldüğünü, 7 de yaralı olduğunu açıkladı. 

Erdoğan, Trump'a destek vermişti

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump’ın İdlib’deki ‘kimyasal saldırı’ sonrası “askeri müdahale” açıklamasına destek vermişti. Erdoğan, Kanal 7'de yaptığı açıklamada "Lafta kalmasın, bize ne düşüyorsa yapmaya hazırız" demişti. Erdoğan ve Trump'ın açıklamalarından yaklaşık 8 saat sonra ABD, Suriye'yi vurdu.


ABD Başkanı Trump: Suriye'deki havaalanına saldırı emri verdim

Trump yaptığı kısa açıklamada, "Bu gece, Suriye'de kimyasal saldırı gerçekleştiren uçakların kalktığı havaalanına saldırı emri verdim. Tüm ülkeleri kimyasal saldırıyı durdurmaya çağırıyorum. Bu barbar saldırıyla (kimyasal saldırı) birçok insan ve hatta güzel bebekler yavaş, vahşice ve insafsızca öldürüldü. Suriye'deki füze operasyonu ABD'nin güvenliği için elzemdi. Esed yardıma muhtaç erkek, kadın ve çocukların canını aldı. Suriye rejiminin kimyasal silah kullandığına hiç şüphe yok. Bu gece kimyasal saldırının yapıldığı askeri üssü hedef alan askeri operasyonun emrini verdim. Daha önceki girişimler başarısız olduğu için mülteci krizi devam ediyor ve bölgedeki istikrarsızlık ABD'yi ve müttefiklerini tehdit ediyor. Bu akşam tüm medeni ülkeleri, Suriye'deki katliamı ve her türlü terörizmi durdurmak için ABD'ye katılmaya davet ediyorum" dedi.

Tillerson: Rusya ya işbirlikçi ya beceriksiz

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, yaptığı açıklamada kimyasal saldırıda sinir gazı kullanıldığından emin olduklarını kaydererek, "Rusya, kimyasal silah kullanımını önleme konusunda ya işbirlikçi ya beceriksiz" dedi. Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı da Trump'ın saldırı emrini dün verdiğini açıkladı.

Saldırıyla ilgili ilk fotoğraflar
Hedef: Şayrat Hava Üssü


ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Albay Jeff Davis, Suriye rejimine ait Şayrat Hava Üssünü 59 Tomahawk füzesiyle vurduklarını açıkladı.        

Pentagon’da gazetecilere açıklama yapan Albay Davis, “Başkan'ın (Donald Trump) talimatıyla ABD kuvvetleri, Suriye Hava Kuvvetlerine ait bir üssü yerel saatle 4.45, ABD Doğu Yakası yerel saatiyle 8.45’te seyir füzeleri ile vurdu.” açıklamasını yaptı.              

Saldırının Humus vilayeti sınırlarının içinde bulunan Şayrat Hava üssüne yönelik yapıldığını ifade eden Davis, fırlatılan Tomahawk Land füzelerinin Doğu Akdeniz’de konuşlu USS Porter ve USS Ross Destroyerlerinden fırlatıldığını ifade etti.

T24


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ