ABD Senatosu’nda ‘Kasım Süleymani Türkiye’de saldırı planlıyordu’ iddiası

Ocak ayı başında bir hava saldırısında öldürülen Kasım Süleymani’nin Türkiye, Almanya, Bulgaristan, Bosna Hersek ve Kenya gibi ülkelerde saldırılar planladığı öne sürüldü.

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi’ne sunulan bir karar tasarısı, Ocak ayı başında bir hava saldırısında öldürülen Kasım Süleymani’nin Türkiye, Almanya, Bulgaristan, Bosna Hersek ve Kenya gibi ülkelerde saldırılar planladığını öne sürdü.

Süleymani’nin Bağdat’taki ABD elçiliğine düzenlenen saldırının ve 2011 yılında Suudi Arabistan’ın Washington Büyükelçisi Adil el-Cübeyr’e yapılması planlanan suikastin de arkasında olduğunu hatırlatan tasarıda “Kasım Süleymani’nin ölümü Irak ve Afganistan’da hayatını kaybeden yüzlerce Amerikalı ve Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü tarafından düzenlenen saldırılarda ölen diğer insanların aileleri için büyük bir teselli kaynağı oldu” denildi.


İranlı generalin Orta Doğu’da Sünni Müslümanlara yönelik geniş çaplı bir etnik temizlik gerçekleştirdiğini iddia eden tasarıda ayrıca ABD Başkanı Donald Trump’ın saldırı emri de takdirle anıldı.

Senatör Ted Cruz tarafından ‘Kasım Süleymani operasyonunu yürüten askerleri onurlandırmak’ amacıyla hazırlanan tasarı 44 cumhuriyetçi senatörün imzasıyla ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi’ne sunuldu.
 
Beyaz Saray’dan ilginç ‘kar’ paylaşımı

Öte yandan, Beyaz Saray’ın sosyal medya hesabı bugün ilginç bir paylaşıma imza attı. Kurumun resmi hesabı üzerinden yapılan paylaşımda karlı bir gökyüzü fotoğrafı ile birlikte “Yılın ilk karı” ifadesi yer alıyordu. Fakat Beyaz Saray’ın iddiasının aksine bugün Washington’da kar yağmadı. Aksine, başkentte hava sıcaklıkları gün içinde yaklaşık 18 derece civarında seyretti.

Washingtonlular, yaşadıkları bahardan kalma günün ardından Beyaz Saray’dan gelen kar paylaşımını şaşkınlıkla karşıladı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ