ABD Savunma Bakanlığı: IŞİD Türkiye’yi üs olarak kullanmaya devam ediyor

ABD Savunma Bakanlığı, Türkiye’nin örgüte karşı mücadelesini güçlendirmesine rağmen lojistik, finans ve silah konularında halen IŞİD’in transit merkezi olduğunu kaydetti.
ABD Savunma Bakanlığı’nın, IŞİD terör örgütü ile ilgili hazırladığı bir raporda, Türkiye’nin örgüte karşı mücadelesini güçlendirmesine rağmen lojistik, finans ve silah konularında halen IŞİD’in transit merkezi olduğu belirtildi. Bakanlığın Genel Müfettiş Ofisi, IŞİD’e karşı yürütülen İçsel Çözümleme Operasyonu (Operation Inherent Resolve, OIR) ile ilgili Kongre için hazırladığı 136 sayfalık son raporu yayınladı.

Euronews’te yer alan habere göre, hazırlanan raporda Türkiye’nin IŞİD tarafından bir üs olarak kullandığına dair iddia, ABD Avrupa Komutanlığı’nın açıklamalarına dayandırıldı, “Türkiye, IŞİD için merkez olmayı sürdürürken Türk güvenlik güçleri son çeyrekte kendi topraklarında IŞİD karşıtı faaliyetlerini arttırdı, Suriye ve Irak sınırında varlığını güçlendirdi.” ifadeleri kullanıldı.

SON 9 AYDA IŞİD TÜRKİYE’DE 10’DAN FAZLA KİŞİ VE KURUMU GÖREVLENDİRDİ


Raporda, ABD Avrupa Komutanlığı’na göre Türkiye’nin adımları IŞİD’in para, silah ve savaşçı akışını etkiledi ancak Suriye ve Irak sınırında güvenliğin kontrol alınmasına yönelik sıkıntılar, IŞİD’in örgüt üyeleri ile ailelerini sınırdan geçirmeye devam edeceğini gösterdiği yazıldı. IŞİD’in para transferleri için özellikle Türkiye’yi kullandığı belirtilen metinde, Hazine Bakanlığı’na dayandırılan iddialara göre son 9 ayda örgüt Türkiye’de 10’dan fazla kişi ve kurumu bu iş için görevlendirdi.

“TÜRKİYE’NİN DESTEKLEDİĞİ MUHALİFLERDEN İNSAN HAKLARI İHLALİ İDDİALARI”

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın, Türkiye’nin Suriye’de desteklediği muhalif gruplarla ilgili endişesine vurgu yapılan raporda, bu grupların ülkenin kuzeydoğusunda keyfi gözaltılar, yargısız infazlar ve mülke el koyma gibi insan hakları ihlalinde bulunduğuna dair şikayetler aldığı belirtildi. Ayrıca, keyfi gözaltına alınan Suriyelilerin bu gruplar tarafından Türkiye’ye gönderildiği de öne sürüldü. Aktarılanlara göre Dışişleri Bakanlığı bu iddiaların güvenilir ve şeffaf bir şekilde soruşturulması için Ankara’ya çağrıda bulunmayı sürürdü.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ