ABD Savcılığı: Hakan Atilla dolandırıcılık çarkın doğrudan ve bilerek içinde

Savcılıktan, Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla hakkındaki suçlamaların düşürülüp davasının sonlandırılmasıyla ilgili yaptığı başvuruya ağır suçlamalarla itiraz geldi.
ABD’de Rıza Sarraf davasında, geçtiğimiz Mart ayından beri tutuklu olarak yargılanan Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın davasının düşürülmesi konusunda hakim Richard Berman’ın savcılığa verdiği itiraz süresi önceki gün doldu. İtiraz süresinin son gününde savcılıktan Atilla’nın hakkındaki suçlamaların düşürülüp davasının sonlandırılmasıyla ilgili yaptığı başvuruya ağır suçlamalarla itiraz geldi.

Savcılık 30 sayfalık itiraz başvurusunda, Atilla’nın davasının Sarraf’ın kurduğu dolandırıcılık çarkının doğrudan ve bilerek içinde yer aldığı gerekçesiyle dosyasının düşürülemeyeceğini bildirdi. Atilla’nın Sarraf’tan ayrı yargılanma talebinin de reddedilmesi gerektiğini savundu. Atilla’nın, İran’a uygulanan ABD ambargosunun delinmesi için suç şebekesinin içinde olduğu için yabancı bir ülke vatandaşı bile olsa hakkında soruşturma başlatılıp ABD’de yargılanabileceği belirtildi.

‘Bakanlar’ vurgusu


Savcılık tarafından yapılan son başvuruda “Türk Hükümetinin bakanlarına verilen rüşvetle suç örgütünün planları kolaylaştırıldı“ ifadesinde bakanların çoğul olarak kullanılması dikkat çekti. Eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan hakkında hazırlanan iddianamede, eski bakan, aldığı rüşvet karşılığında suç şebekesinin işinin kolaylaştırmakla suçlanmıştı.

Savcılık, Atilla’nın komploculara, işvereni Türkiye Halk Bankası A.Ş. aracılığıyla bilerek yardım ettiğini öne sürdü. Savcılık bir kamu bankası olan Halkbank’ın bir taraftan ABD’yle normal ilişkilerini sürdürdüğünü, diğer taraftan da İran’ın milyarlarca dolarlık petrol gelirini elde etm
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ