ABD, İran’a “önkoşulsuz” müzakere çağrısında bulundu

ABD, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne gönderdiği mektupta "ön koşul olmadan İran ile ciddi olarak müzakere yapmaya hazır olduklarını" ifade etti.


ABD tarafından Birleşmiş Milletler’e (BM) yollanan mektupta İran Devrim Muhafızları Komutanı Kasım Süleymani’nin ölümü, “meşru müdafaa” olarak savunuldu ve Tahran’a da “önkoşulsuz” müzakere çağrısında bulunuldu.

BD’nin büyükelçisi Kelly Craft, BM Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) bir mektup gönderdi. Mektupta, Süleymani’nin öldürülmesi meşru müdafaa olduğu yazıldı. ABD’nin Süleymani’yi öldürmesine gerekçe olarak Birleşmiş Milletler Antlaşması 51. maddesini gösterildi. Sözleşmenin 51. maddesi bir üyenin saldırıya uğraması durumunda BMGK’ya haber vermesini gerektirirken, üyeye BMGK harekete geçene kadar “meşru müdafaa” hakkı tanıyor.


T24‘ün Reuters‘e dayandırarak verdiği habere göre Büyükelçi Craft, “ön koşul olmadan İran ile ciddi olarak müzakere yapmaya hazır olduklarını” ifade etti. Craft, bunu yaparak “İran rejiminin gerilimi tırmandırmasını, uluslararası güvenlik ve barışın tehlikeye atılmasını engellemeyi hedeflediklerini” aktardı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ