ABD Hazine Bakanlığı: IŞID yeni elemanlarını Türkiye üzerinden sevketti

ABD Hazine Bakanlığı'nın iddiasına göre IŞİD'in sözde lideri Fared Saal'in, örgüte katılma isteyen yeni elemanların Türkiye üzerinden gelmesini organize ediyordu.
ABD’ye göre IŞID yeni elemanlarını Türkiye üzerinden sevk ediyor

FDD’s Long War Journal’den Thomas Joscelyn’in analiz-haberine göre;

Temmuz 2014’te Beşar Esad Rejim savaşçılarının cesetlerini gösteren korkunç bir video internet üzerinden yayınlandı. Video, IŞİD’in Esed güçleriyle uzun süredir savaştığı Humus’un Shaer gaz alanında çekildi. Videoda, “sözde halifenin” adamları cesetlerin üzerinde insan onuruna ters davranışlar sergilerken, köpek yavrularının cesetleri dişlediği görülüyordu.


Bu videoda görülen cihatçılardan birinin, Amerikan Hazine Bakanlığına göre IŞİD’in sözde liderlerinden, yeni teröristlerin örgüte katılmasını organize eden Fared Saal. Asıl adı Abu Luqmaan Al Almani olan Saal’ın, birkaç sene önce Suriye’nin kuzeyine Almanya üzerinden gelerek Suriye’deki savaşa dahil olduğu Hazine Bakanlığı tarafından belirlendi.

Hazine’ye göre; 2014’ten beri örgüt içerisinde aktif görev alan Saal, örgüte katılmak isteyen yeni elemanların Türkiye üzerinden Suriye’ye geçebilmesi için gerekli bağlantıları sağlıyor ve İstanbul’a hava yolu ile gelen terörist adaylarının bu bağlantılar aracılığı ile Suriye’ye geçişini organize ediyordu.

Saal’ın kullandığı bağlantılar sözde halifenin yeni destekçilerinin Türkiye üzerinden Suriye sınırına  geçişini kolaylaştırıyor. 2014 yılında Suriye’ye geçmeye çalışan iki Avusutyalı’nın yakalanması sonucu Saal’ın teröristlerin sevkiyatında aktif rol oynadığı belirlendi. Saal’ın ayrıca bazı teröristlerin özel eğitim alması için etkin rol oynadığı da biliniyor.

Türkiye Suriye’deki savaşın başlangıcından bu yana Suriye’de bulunan bazı terörist grupların faliyetlerini kolaylaştıran, yeni elemanların sevkiyatında görmezden gelen bir politika izliyordu. Bazı El Kaide liderlerininde İstanbul’da serbestçe organizasyon  düzenleyebilmesinin de gösterdiği üzere, Türkiye bu gruplar için açıktan destek sağlamasada bazı göstermelik yakalamalar ve birkaç tutuklama dışında terör örgütlerinin serbestçe işlerini devam ettirdiği bir ülke mahiyetinde.      

Doğan Tuncer/washingtonhatti
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ