ABD Dışişleri'nde görevden alma furyasına sözcü de eklendi

Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'dan sonra şimdi de ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert görevden alındı ve Kamu Diplomasisinden Sorumlu ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Vekilliği'ne atandı.
Görevden alma kararı, Tillerson'un kovulmasının hemen ardından geldi. Dışişleri Bakanlığına ise CIA şefi Mike Pompeo getirildi. Daha şahin bir çizgiye sahip olan ve Türkiye hakkındaki olumsuz görüşlerini medya aracılığı ile paylaşmaktan çekinmeyen Pompeo'nun kendi ekibini kurmaya başladığı anlaşılıyor.

Beyaz Saray tarafından yapılan yazılı açıklamada, Başkan Donald Trump’ın bugün işine son verilen Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Steve Goldstein’in yerine sözcü Nauert’i vekil olarak atadığı duyuruldu.

Ancak Nauert, görev yeri değiştirilen ya da görevine son verilen ikinci isim değil. Tillerson'un işine son verilmesinin hemen ardından, onunla birlikte Afrika seyahatinde olan Müsteşar Goldstein da görevde alınmıştı.


Goldstein, Tillerson’un görevine son verilmesinin hemen ardından yazılı bir açıklama yaparak “Bakan, Başkan ile bu sabah henüz görüşmedi ve (görevden alınmasının) sebebini bilmiyor" çıkışında bulunmuştu.
Bu çıkışın yarattığı rahatsızlığın bir sonucu olarak Goldstein'in de görevine son verilmişti.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ