ABD Başkanı Donald Trump ulusa sesleniş konuşmasını iptal etti

ABD Başkanı Donald Trump, akşam saatlerinde yapacağı ulusa sesleniş konuşmasını iptal etti. İran'ın ABD üslerini vurmasının ardından Beyaz Saray'da hareketli saatler yaşandı.


İran, ABD’nin Irak’taki iki üssünü vurmasının ardından Twitter hesabından, “Yarın sabah açıklama yapacağım,” yazan ABD Başkanı Donald Trump, akşam saatlerinde yapacağı ulusa sesleniş konuşmasını iptal etti.

Trump’la özel bir görüşme gerçekleştiren Başkan Yardımcısı Mike Pence, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Savunma Bakanı Mark Esper, toplantının ardından Beyaz Saray’dan ayrıldı.


Bu gelişmeler, ABD-İran arasında artan tansiyonun düşürüleceği yolundaki tahminleri güçlendirdi.

CUMHURİYETÇİ SENATÖRDEN ‘BİRLİK’ ÇAĞRISI

Cumhuriyetçi senatör Marco Rubio, İran’ın Irak’taki askeri üsleri vurmasının ardından bir açıklama yaptı. İran’ın, ‘Amerikalıları birbirine düşürmeye çabaladığını’ söyleyen Rubio, “Ülke içi siyaseti tartışacağımız zaman da gelecek fakat bugün Amerikan askerleri başka bir ülke tarafından doğrudan saldırıya maruz kaldı. Tüm ülke bir araya gelmeli, askerimizi korumalı, korumalı ve bu saldırıya uygun karşılığı vermeli” dedi.

İran Devrim Muhafızları Komutanı Tümgeneral Kasım Süleymani’nin öldürülmesinin ardından İran, ABD’nin Irak’taki iki üssünü vurdu. Başkent Bağdat yakınlarındaki Ayn el Esad Hava Üssü ve Kürt Bölgesel Yönetimi’nin başkenti Erbil’deki Amerikan üssü, İran füzelerinin hedefi oldu. İran Devlet Televizyonu Irak’taki ABD üslerine yönelik saldırılarda 80 ABD’linin öldürüldüğünü iddia ederken, ABD iddiayı yalanladı. İran’ın bu hamlesinin Süleymani’nin öldürüldüğü saatte ve henüz toprağa verilmeden gerçekleştirilmesi dikkat çekti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ