AB Türkiye’den 27 bin mülteci kabul etti

AB ve Türkiye arasında 18 Mart 2016’da imzalanan mülteci mutabakatı çerçevesinde 4 yılda yaklaşık 27 bin sığınmacı Avrupa ülkelerine geçti. Avrupa’ya kabul edilen sığınmacıların 9 bin 967’sinin adresi Almanya’ya oldu.
Almanya’nın Türkiye’deki göçmen kamplarından Avrupa Birliği’ne (AB) getirilen göçmenlerin büyük bir kısmını alması Federal Almanya Meclisi’nde tartışma yarattı.

Almanya, Türkiye’den gelen göçmenleri AB ve Türkiye arasında 18 Mart 2016’da imzalanan ‘AB-Türkiye Bildirisi’ kapsamında kabul ediyor.

Hür Demokrat Parti’nin (FDP) bu konudaki soru öngersine yanıt veren Federal İçişleri Bakanlığı, Almanya’nın, 4 Nisan 2016’dan 16 Mart 2020’ye kadar kabul ettiği göçmenlere ilişkin verileri paylaştı.


Yanıtta AB Komisyonu verileri kaynak gösterildi ve bu tarihler arasında Türkiye’den AB’ye gelen 26 bin 835 göçmenin, 9 bin 967’sinin, ‘AB-Türkiye Bildirisi’  kapsamında Almanya tarafından kabul edildiği belirtildi. Bu rakam gömenler için AB’de en büyük ikinci ev sahibi ülke olan Fransa’nın, aynı dönemde kabul ettiği göçmenlerin sayısından iki kat daha fazla.

Die Welt gazetesinde yayınlanan rakamlara göre, Hollanda aynı dönemde 4571, Finlandiya 1964, İsveç 1940 ve İspanya 766 göçmeni kabul etti. Avusturya, Hırvatistan, İtalya, Litvanya, Lüksemburg ve Portekiz çok sınırlı sayıda mülteci için kontenjan açtı. Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Yunanistan, Macaristan, İrlanda, Polonya, Romanya ve Slovakya ise göçmen kabul etmedi.

AB-Türkiye Bildirisi, yasadışı göçü azaltmak için Mart 2016’da imzalandı. Mutabakat, AB ülkelerinin göçmenleri doğrudan Türkiye’deki göçmen kamplarından kabul etmelerini sağlıyor. Buna karşılık anlaşmaya göre AB, Türkiye üzerinden yasal olmayan yollarla Yunan adalarına geçen göçmenleri iade edebiliyor. AB, Türkiye’ye geri gönderilen her sığınmacı karşılığında bir sığınmacıyı kabul etme taahhüdünde bulunmuştu.

Almanya hükümet yetkililerine göre AB-Türkiye arasında imzalanan bu bildiri, “AB ile Türkiye arasında hâlâ gerekli ve önemli bir göç işbirliği aracı.” Türkiye de 2011’den bu yana AB’nin de desteğiyle yaklaşık 3,7 milyon Suriyeli göçmeni kabul etti. Mutabakat, “özellikle deniz sınırındaki yasadışı geçişlerin sayısının önemli ölçüde azalmasına” katkıda bulundu.

FDP dış ilişkiler uzmanı Ulrich Lechte, sığınmacıların kabülü konusunda AB’de eşit olmayan bir uygulamanın bulunduğunu belirterek “eşit olmayan yük dağılımının sürdürülebilir olmadığını” belirtti. Lechte, “Türkiye ile yapılan çerçeve anlaşmadan bütün ülkeler istifade ederken buna sadece bir kısmının katkıda bulunması kabul edilemez” dedi.

Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer de daha önce Avrupa sığınma sisteminde reform yapma hedefini belirtmişti. Reform talebi içinde sınır yönetimi, göçmenlerin kabulü ve reddedilen sığınmacıların geri dönüşü konuları yer alıyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ