"3 bin lira karşılığında oy satın alındı"

Kuzey Kıbrıs'ta yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunu, Ulusal Birlik Partisi adayı Ersin Tatar kazanırken, Türkiye'nin kampanya sürecine yönelik müdahalesi de ülkede tartışılmaya devam ediyor.

Tatar'ın 67 bin 385 oyla yüzde 51.74, bağımsız rakibi Mustafa Akıncı'nın ise 62 bin 858 oyla yüzde 48,26 oranında oy aldığı seçimi değerlendiren Özgür Gazete Kıbrıs'tan Pınar Barut "Bu zamana kadar hiç görülmemiş müdahalalerin yaşandığı, görülmemiş asayiş sıkıntısının yaşandığı bir seçim oldu. KKTC tarihinde hiç bu kadar seçim suçu işlenmemişti" dedi.

ARTI TV'de Petek Atıcı Türkmen'in sunduğu Haber Aktüel programına bağlanan Pınar Barut, "Seçimden bir gece önce çok ciddi paraların dağıtıldığı, insanların oylarının satın alındığı bilgileri de bize geldi. İnsanların oylarının fotoğraflarını çekmelerinin sebebinin de bunun ispatı niteliğinde olduğu söylendi" dedi. Barut, "Burası küçük bir ülke. Etrafımızda eşimize, dostumuza, akrabamıza gidildi. Birçok oy 3 bin lira karşılığında satın alındı. Partilerin gençlik kolları da sandıktan çıkan insanların ellerindeki listelerden isimlerini işaretlediler. Bu insanlar gerçekten sözlerini tutup aldıkları para karşılığında oylarını verdiler mi diye" ifadelerini kullandı. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ