Instagram ve Facebook hesapları kapanabilir: Virüse dikkat edin

Whatsapp'ta başlayan virüs şimdi de Instagram üzerinden yayılmaya başladı. Virüs, Instagram ve Facebook hesaplarının güvenliğini tehlikeye soktu.

Kısa süre önce WhatsApp dolandırıcılığı olarak adlandırılan ve 8 Mart kadınlar günü için hediye verileceğini söyleyen yöntemin ardından şimdi de Instagram üzerinden bir virüs yayılmaya başladı. 

Bu virüs sebebiyle hem Instagram hem de Facebook hesapları tehlikede...


Dijital Information World tarafından detayları aktarılan virüs için hem Instagram hem de Facebook hesaplarının ele geçirilmesi söz konusu.

Tarayıcı tarafında ortaya çıkan bu virüs, tarayıcıların tarayıcı şifre hatırlama özelliği üzerine odaklanıyor. 

Chrome ve Edge gibi tarayıcılarda yer alan şifre hatırlama özelliği kullanıcıların şifrelerini tarayıcı üzerinde saklamasına ve kolaylıkla hesaplarına giriş yapmasını sağlıyor. 

Tarayıcılar bu şifreleri bünyesinde sakladığı için sürekli olarak güncelleniyorlar ve kullanıcıların mağdur olmaması için güvenlik yamalarına sahip.

Yine de bazı kullanıcılar bilgisayar korsanlarının hedefi haline gelmiş durumda.

Peki bu kadar korunaklı olan tarayıcılara nasıl erişiliyor? Eğer kullanıcı 'crack sitelerine' giriyor ve programlar indiriyorsa virüsün bulaşma riski artıyor. 

Crack tabanlı olarak indirdikleri dosyaların içinde virüs olduğunu bilmeyen kullanıcılar istemeden de olsa bu virüsü bilgisayarlarına kendi rızalarıyla indirmiş oluyor. 

Bilgisayarında virüs programı olsa da kullanıcılar 'crack' indirdiklerini düşündükleri için uyarıları dikkate almayabiliyor. Bu sebeple CopperStealler adı verilen bu virüs kullanıcıların tarayıcı şifrelerine ulaşabiliyor. 

Virüsün ilk olarak Instagram ve Facebook gibi platformlardaki hesaplara ulaşılmasına neden olduğu belirtiliyor. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER BİLİM & TEKNOLOJİ HABERLERİ