​Güney Kore 5G'ye geçiyor: 5 bin 500 istasyon kuruldu

Beşinci nesil mobil iletişim teknolojisi olan 5G, daha önceki teknolojilerin zirvesi olarak kabul ediliyor.
5G şebekelerinin tamamen aktif hale gelmesi için akıllı telefon üreticilerinin bu teknolojiyi telefonlara koyması ve operatörlerin de bunu desteklemesi gerekiyor. LG de bunu bilerek Kore'de 5500 adet 5G istasyonu kurdu.


Türkiye de dahil olmak üzere birçok ülke 5G için atılımlar yapmaya başladı. Güney Kore'deki mobil operatörlerden biri olan LG Uplus da bu bağlamda 5500 adet 5G istasyonunu kullanıma açtı. Bu sayı çok da yüksek gibi gözükmese de diğer rakipleri SK Telecom ve KT'nin kat ve kat üzerinde.

5G'nin 2019'un sonuna kadar Güney Kore'deki tüm büyük şehirlerde çalışması için planlar da yapan LG Uplus, baz istasyonları sayısını da artırmaya devam edecek.

 LG Uplus'ın CEO'su, bu konudaki planları açıklayarak 3,5 milyar dolardan fazla yatırım yapacaklarını da söyledi.

Güney Kore, dünyada 5G'yi ticari olarak kullanmaya başlayan ilk ülkelerden biri konumunda. Ülkenin en büyük mobil operatörleri olan LG Uplus, SK Telecom ve KT 2018'in sonundan itibaren 5G'yi kullanıma sokmuştu; fakat bunun son kullanıcı tarafından kullanılabilmesi için Mart 2019'un beklenmesi gerekiyor.

5G teknolojisi sayesinde, bir 5G hücresi tek bir mobil baz istasyonuyla en az 20 Gbps’lik indirme ve 10 Gbps’lik yükleme gerçekleştirebilecek. Öte yandan bunların, sabit kablosuz geniş bantta tek bir kullanıcı için teorik hızlar olduğunu belirtmek gerek.

Gerçekteyse bir hücredeki tüm kullanıcılar, bu 20 Gbps bağlantının bir kısmını alabilecekler. 5G teknolojisinin kilometrekare başına en az 1 milyon kullanıcıya destek verecek olması da bir diğer dikkat çeken niteliği.

5G özelliklerinde, kullanıcı mobil olduğu zaman yüksek kaliteli bağlantı sağlanabilmesi için, seyahat hızlarını saniyede 500 kilometreye kadar destekleyecek baz istasyonları gerektireceği de belirtiliyor. Ek olarak, farklı kırsal alanlarda ve kentsel yerlerde farklı hücre kurulumlarının sürdürülmesi gerektiğinin de altı çiziliyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER BİLİM & TEKNOLOJİ HABERLERİ