Elon Musk’ın ‘akıl okuma’ projesinde sona geliniyor

Amerikalı girişimci Elon Musk, iki yıldan uzun süredir üzerinde çalıştığı ‘Neuralink’ projesini görücüye çıkardı. Doğrudan beyne yerleştirilebilen kablosuz bir cihazla teorik olarak ‘akıl okumak’ mümkün olabilecek.
San Francisco’daki Kaliforniya Bilimler Akademisinde düzenlenen etkinlikte konuşan Elon Musk, 2017 yılında başlattığı ve kamuoyunda büyük heyecan yaratan ‘Neuralink’ projesindeki gelişmeleri paylaştı.


İnsan ve makine zekasının ortak yaşam (simbiyoz) oluşturmasına dair hedeflerinde önemli bir aşama kaydettiklerini belirten Musk, “Bunun oldukça iyi bir amacı var, hastalıkları tedavi etmek ve insanlığın geleceğini güvence altına almak” dedi.

Musk’ın açıkladığı projeye göre, beyne enjekte edilen ve insan saçından daha ince iplikler, nöronların aktivitesini belirliyor. Bu kablosuz implant, beyne bir robot tarafından yerleştiriliyor. Böylece insan beyni doğrudan bilgisayarla iletişim kurabiliyor.

MAYMUN BİLGİSAYARI KONTROL ETMEYİ BAŞARDI

Cihazlar şu ana kadar sadece hayvanlar üzerinde test edildiğini aktaran Musk, Kaliforniya Üniversitesi’nden bilim insanlarının maymunlar ve fareler üzerinde de çalıştığını belirtti. “Maymun, beyniyle bilgisayarı kontrol etmeyi başardı. Sadece bilginize” ifadesini kullandı.

İNSANLAR ÜZERİNDE DENENMESİ İÇİN ONAY BEKLENİYOR

Neuralink projesinin baş beyin cerrahı Dr. Matthew McDougall da, insanlar üzerindeki klinik çalışmalara 2020 yılında başlamak için FDA’den onay beklediklerini söyledi. İlk deneylerin omurilik felci yaşayan hastalar üzerinde olması ve bu hastaların beyinlerine dört adet Neuralink cihazı yerleştirilmesi bekleniyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER BİLİM & TEKNOLOJİ HABERLERİ